Expose Ewy Kopacz. "Siadajmy do stołu i pracujmy"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 18:32
Z jednej strony krytyka, z drugiej pochwały i chęć współpracy. Politycy w radiowej Jedynce byli podzieleni w ocenach wystąpienia premier Ewy Kopacz.
Audio
  • Expose Ewy Kopacz. "Siadajmy do stołu i pracujmy" (Debata w Jedynce)
Premier Ewa Kopacz przed debatą nad swoim expose w Sejmie
Premier Ewa Kopacz przed debatą nad swoim expose w SejmieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Większe wydatki na armię, żłobki i naukę, urlopy rodzicielskie dla wszystkich, kodeks budowlany, pieniądze na studia za granicą - to tylko niektóre z zapowiedzi premier Ewy Kopacz wygłoszone podczas środowego expose.

Exposé premier Ewy Kopacz (cały tekst)>>>

Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu tłumaczył, że partia Janusza Palikota zagłosuje za rządem premier Ewy Kopacz. - Premier zaproponowała współpracę opozycji, więc z tej propozycji korzystamy. W ciągu sto dni złożymy sto propozycji. Dziś przedstawiliśmy projekt dotyczący firm - wyjaśnił gość Jedynki.

Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej stwierdziła, że sto propozycji Twojego Ruchu ciężko będzie spełnić, ale wyraziła radość ze współpracy z Twoim Ruchem. - Bardzo się cieszę, że jest odzew na apel o sto dni współpracy. Siadajmy do stołu i pracujmy. Być może część z tych projektów faktycznie szybko uzyska akceptację także pozostałego grona w parlamencie - przekonywała Augustyn. Polityk zaznaczyła, że propozycje Ewy Kopacz są bardzo konkretne, a krytykom przypomniała, że część projektów jest zapisana w tegorocznym budżecie. - Poza tym jesteśmy w nowej perspektywie finansowej, w której jest sporo pieniędzy do wykorzystania - dodała.

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości mówił natomiast, że PiS jest gotowy do współpracy od siedmiu lat. - Złożyliśmy wiele projektów ustaw w parlamencie, pewnie więcej niż sto. Chcieliśmy współpracować i chcemy współpracować cały czas - podkreślił Sasin. Gość Jedynki stwierdził, że expose premier Ewy Kopacz było bardzo słabe i "każdy potrafi stworzyć katalog obietnic". - Było to wystąpienie polityka nieodpowiedzialnego, który składa liczne obietnice w większości nieweryfikowalne - zaznaczył Sasin.

Grzegorz Napieralski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej nazwał expose "testamentem niespełnionych obietnic Donalda Tuska". Zdaniem gościa Jedynki Ewa Kopacz w sposób jednoznaczny powiedziała, że przez siedem lat Platforma niewiele zrobiła. - Teraz jest test dla nowej premier. Wiemy, że PO nie wytrzyma dalej w stagnacji, coś musi się wydarzyć - mówił Napieralski.

Andrzej Sztorc z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że PSL nie ma powodów do niezadowolenia po expose Ewy Kopacz. Gość Jedynki zaznaczył, że w najważniejszych punktach jest po myśli Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Trzeba jasno powiedzieć, że nigdy nie zdarzy się tak, że to co zawarte w expose zostanie zrealizowane w stu procentach - zaznaczył Sztorc. Dodał, że expose ma być ciągiem pewnych zdarzeń. - Myślę, że to expose odnosi się do wszystkich najważniejszych problemów i jestem przekonany, że uda się je zrealizować - stwierdził.

Expose Ewy Kopacz. "Donaldzie, to ja dziś stoję na czele rządu" >>>

Jacek Żalek z Solidarnej Polski mówił z kolei, że w przypadku tego expose trudno mówić o realizacji choćby 20 proc. obietnic, gdyż większość deklaracji dotyczyła lat po tej kadencji.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

mr

>>>Zapis całej debaty

Czytaj także

Rząd Ewy Kopacz uzyskał votum zaufania. W exposé dużo obietnic i zapowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 20:17
Rząd Ewy Kopacz zaakceptowany przez Sejm. Posłowie większością 259 głosów, przy 183 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących się udzielili nowemu gabinetowi wotum zaufania. Przed południem premier Ewa Kopacz wygłosiła expose. Po południu odbyły się wystąpienia w imieniu klubów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata nad wystąpieniem premier. Opozycja: to nie expose, to testament

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 15:30
- Rząd jest skompromitowany podsłuchami i urozmaicony koleżeńskimi i partyjnymi roszadami, brak tu przyzwoitości - mówiła Anna Zalewska z PiS w czasie sejmowego wystąpienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielecki o wystąpieniu Kopacz: zaskoczeniem urlop rodzicielski

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 16:27
- Największą niespodzianką expose jest deklaracja w sprawie polityki prorodzinnej - mówi w radiowej Jedynce były premier Jan Krzysztof Bielecki. Wskazuje na wymienione przez Ewę Kopacz plany rozszerzenia uprawnień do urlopu rodzicielskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci wojskowi o expose: obronność na ważnym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 18:25
Premier obiecała między innymi zwiększenie nakładów na modernizację techniczną armii, 39 milionów złotych na podwyżki dla oficerów i podoficerów oraz zwiększanie bezpieczeństwa poprzez stałą obecność wojsk USA w Polsce.
rozwiń zwiń