Literacki Nobel. "Patrick Modiano to król melancholii"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:27
Jak podkreśla w radiowej Jedynce pisarz i tłumacz Marek Bieńczyk, tegoroczny laureat literackiego Nobla to ukochany pisarz Francuzów. - To król melancholii w XX-wiecznej prozie francuskiej - podkreśla znawca kultury francuskiej.
Audio
  • "Patrick Modiano to król melancholii" o twórczość noblisty pytała Magda Mikołajczuk (Popołudnie z Jedynką)
Patrick Modiano
Patrick ModianoFoto: PAP/EPA/GALLIMARD PUBLISHING HOUSE

- Choć nikt się głośno do tego nie przyzna - dodaje gość audycji "Popołudnie z Jedynką". A to dlatego, jak tłumaczy Marek Bieńczyk, że Patrick Modiano jest "skryty i nieefektowny". - Ale jest ukochany, ponieważ jest nostalgiczny w sposób delikatny. Ciągle szuka śladów w przeszłości i to jest bardzo urokliwie podane - wyjaśnia. - Ja go lubię, bo to jest pisarz, jak ja to określam, elipsy - powie jedno zdanie, a czterech trzeba się domyśleć - mówi.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Patrick Modiano jest 11. francuskim laureatem literackiego Nobla. Został nagrodzony przez Akademię Szwedzką za: "sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji".

Pisarz urodził się 30 lipca 1945 roku w Boulogne-Billancourt na przedmieściach Paryża. Jego ojciec był biznesmenem wywodzącym się z rodziny włoskich Żydów, matka - aktorką o korzeniach belgijskich.

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Jest autorem ponad 40 dzieł, wśród których są także książki dla dzieci i scenariusze filmów. Koncentruje się na takich tematach jak pamięć, zapomnienie, tożsamość, poczucie winy. Wiele z jego powieści rozgrywa się w Paryżu, w kilku z nich pojawiają się wątki autobiograficzne. Częstym tematem jego książek jest II wojna światowa.

W 1972 roku pisarz otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej za powieść "Les Boulevards de ceinture". W 1978 roku zdobył kolejne prestiżową francuskie wyróżnienie literackie - Nagrodę Goncourtów - za "Ulicę Ciemnych Sklepików" ("Rue des boutiques obscures").
Na język polski przełożonych zostało kilka powieści Patricka Modiano m.in. "Nawroty nocy", "Ulica Ciemnych Sklepików", "Zagubiona dzielnica", "Przejechał cyrk".
Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiedział się także pisarz, poeta, tłumacz Tomasz Jastrun. Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!
(Jedynka/PAP/kk)

Czytaj także

Nobel chemiczny 2014 za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 11:45
Nagrodą podzielą się Amerykanie Eric Betzig i William E. Moerner oraz Niemiec Stefan W. Hell. Sprowadzili oni mikroskopię do poziomu nano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z fizyki nagrodził rewolucję w oświetleniu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:00
Prace tegorocznych noblistów, prowadzone w latach 90., dały początek rewolucji oświetleniowej, określając kierunek rozwoju przemysłu oświetleniowego - mówi prof. Tadeusz Suski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuz Patrick Modiano laureatem literackiej Nagrody Nobla. Wyróżniony za "sztukę pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:51
69-letni Modiano jest 11. laureatem literackiego Nobla z Francji. W uzasadnieniu czytamy, że dzieła pisarza koncentrują się na takich tematach jak pamięć, tożsamość czy wina.
rozwiń zwiń