Włodzimierz Czarzasty: SLD nie chce mieć niczego wspólnego z Twoim Ruchem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 21:25
- Nie wiem, co planuje Janusz Palikot. Jeżeli dzisiaj złożył projekt ustawy to pewnie jutro go wycofa. Nie zajmuję się błazenadą w polityce - powiedział w Jedynce Włodzimierz Czarzasty z SLD.
Audio
  • Włodzimierz Czarzasty m.in. o Twoim Ruchu i Funduszu Kościelnym (Popołudnie z Jedynką)
Włodzimierz Czarzasty
Włodzimierz CzarzastyFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Czarzasty skomentował w ten sposób złożenie przez Twój Ruch w Sejmie projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny.  Przewiduje ona wprowadzenie możliwości odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. na rzecz Kościołów.

Polityk SLD przyznał, że Fundusz Kościelny w obecnym kształcie nie jest potrzebny. Dlatego SLD chce zaproponować w nowym Sejmie rozmowę na temat funkcjonowania Konkordatu, którego jednym z elementów jest Fundusz Kościelny.  - Chciałbym porozmawiać na temat tego, czy w każdej szkole ksiądz musi codziennie święcić wszystkie ławki. Chciałbym porozmawiać na temat uroczystości, które miały być świeckie, a tak naprawdę przestały nimi być. Na temat religii w szkołach w ogóle i finansowania Kościoła. Chciałbym to jednak zrobić w atmosferze poważnej, a nie takiej, że każdy biskup jest pedofilem - powiedział Włodzimierz Czarzasty w "Popołudniu z Jedynką".

Jak tłumaczył, są to trudne tematy, ale jego zdaniem, wszystkie strony dojrzewają do tego, żeby podsumować funkcjonowania Konkordatu. - Tym bardziej, że jest on w bardzo wielu miejscach przez usłużne władze bardzo nadbudowywany - dodał rozmówca Zuzanny Dąbrowskiej. Jego zdaniem, trzeba ze stroną kościelną poważnie na te tematy porozmawiać.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

tj, aj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Tylko dwie kadencje dla samorządowców? Twój Ruch chce zmian w polskim prawie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 16:01
Twój Ruch złożył w kancelarii premiera projekt ustawy, która ograniczałaby do dwóch kadencji możliwość pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, radnego czy posła. Minister w KPRM Małgorzata Kidawa-Błońska nie jest zwolenniczką takiego rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 byłych posłów Twojego Ruchu założyło koło poselskie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 21:23
- Z założenia będziemy w opozycji, ale głosowanie za propozycjami koalicji PO-PSL będzie się zdarzać - poinformował Artur Dębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Palikot: będę startować w wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 07:57
- Nie chodzi o szanse ale o to, by projekt nowoczesnego i świeckiego państwa był obecny w debacie publicznej - tak Janusz Palikot tłumaczył w radiowej Jedynce decyzję o starcie w wyborach prezydenckich.
rozwiń zwiń