Czy samorządy w Polsce są upolitycznione?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 19:25
Wybory samorządowe mają swoją specyfikę. Dla partii politycznych są wskaźnikiem ich popularności, szczególnie ważnym przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Dlatego wszystkie ugrupowania angażują się w walkę o stanowiska burmistrzów, radnych, czy prezydentów miast.
Audio
  • Jerzy Stępień, dr Robert Sobiech i Filip Pazderski o wyborach samorządowych (Popołudnie z Jedynką)
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopadaFoto: Wikimedia Commons/Rama/lic

Jednak do starcia na poziomie lokalnym bardzo poważnie przygotowują się także komitety niezależne.

Czy mogą zagrozić dominacji dużych partii politycznych? Czy wyborcy chętniej decydują się na kandydatów niezależnych, czy też stawiają na tych, za którymi stoją duże partie polityczne.

Zapraszamy do wysłuchania Debaty dnia. Gośćmi "Popołudnia z Jedynką" byli Jerzy Stępień, były prezes Trynunału Konstytucyjengo, dr Robert Sobiech z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych. Debatę prowadził Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Wybory samorządowe. Kazimierz Czaplicki: jeden okręg, jeden radny do wyboru

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 13:27
Wybory samorządowe już 16 listopada. Będziemy wybierać radnych gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich. O szczegółach w audycji "Z kraju i ze świata" opowiadał Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory samorządowe 2014. Jak zwiększyć frekwencję?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 16:15
Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego, dyrektorka programu "Masz Głos, Masz Wybór", tłumaczyła w radiowej Jedynce, że powinny istnieć mechanizmy zachęcające kandydatów i ich komitety, do tego, by wychodzić do wyborców i przekonywać do głosowania.
rozwiń zwiń