Filip Ilkowski: Marsz Niepodległości to marsz nienawiści wobec najsłabszych

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 16:54
Jeden z organizatorów demonstracji "Razem przeciwko nacjonalizmowi" uważa, że w Polsce jest coraz więcej objawów faszyzmu. - Widać to chociażby na Marszu Niepodległości - mówił w radiowej Jedynce Filip Ilkowski.
Audio
  • Filip Ilkowski o demonstracji przeciw nacjonalizmowi (Popołudnie z Jedynką)
Antyfaszystowska demonstracja Razem przeciwko nacjonalizmowi w Warszawie
Antyfaszystowska demonstracja "Razem przeciwko nacjonalizmowi" w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Ok 1500 osób uczestniczyło w sobotę 8 listopada w Warszawie w demonstracji "Razem przeciwko nacjonalizmowi". W manifestacji, zorganizowanej w przeddzień rocznicy nocy kryształowej - pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech i Austrii - wzięli udział m. in. związkowcy z OPZZ, anarchiści, przedstawiciele ruchów lokatorskich i mniejszości seksualnych, działacze Pracowniczej Demokracji, Polskiej Partii Pracy, a także Koalicji Ateistycznej.

Filip Ilkowski mówił w "Popołudniu z radiową Jedynką", że w całej Europie widoczny jest wzrost popularności sił skrajnie prawicowych, wręcz nawiązujących do tradycji faszystowskich. - Próby odradzania się, podnoszenia głowy faszyzmu, nacjonalizmu możemy dostrzec także w Polsce - głównie w postaci tzw. Marszów Niepodległości, które z naszej perspektywy są marszami nienawiści wobec najsłabszych - zaznaczył członek Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Ilkowski uważa, że członkowie ruchów nacjonalistycznych podkreślają swoją buntowniczość nie tylko w słowach, ale także w czynach. - To jest bunt polegający na doprowadzaniu do krańcowości wszelkich istniejących form dyskryminacji. (…) W Polsce celem mogą być osoby o innej orientacji seksualnej. Sama homofobia nie jest oczywiście wymysłem faszystów czy nacjonalistów. Oni tę istniejącą formę dyskryminacji, nienawiści doprowadzają do krańcowości - nie tylko w słowach, ale i w czynach - atakując ludzi na ulicach - podkreślił.

We wtorek 11 listopada w Święto Niepodległości przez Warszawę przejdzie Marsz Niepodległości. To największy pochód organizowany w związku z rocznicą odzyskania wolności przez Polskę. Może w nim wziąć udział nawet 50 tysięcy osób.

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Filip Ilkowski

Data emisji: 10.11.2014

Godzina emisji: 15.32

aj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marsz Niepodległości. Mobilizacja policji i wojska

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 08:35
Od 10 do 12 listopada żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Będą mogli np. wylegitymować lub zatrzymać każdą osobę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 13:30
W tym roku w Święto Niepodległości ulicami Warszawy przejdzie się prezydencki marsz Razem dla Niepodległej oraz zorganizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. Z tej okazji swoje demonstrację zapowiedzieli, także antyfaszyści oraz Prawo i Sprawiedliwość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik policji o Marszu Niepodległości: wnioski z zeszłego roku zostały wyciągnięte

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 13:46
11 listopada w Święto Niepodległości odbędzie się 10 zgromadzeń w Warszawie, a w całej Polsce zaplanowano 700 imprez. Oczy wszystkich zwrócone są jednak głównie na marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" i organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości.
rozwiń zwiń