Prof. Tazbir: dziś mamy patriotyzm żądaniowy, który musi być opłacany

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 17:00
- Patriotyzm XXI roku jest patriotyzmem wewnątrz roszczeniowym. Pod koniec wieku zmiana opcji etnicznych przestanie być czymś zasługującym na bezwarunkowe potępienie - mówi prof. Janusz Tazbir.
Audio
  • Profesor Janusz Tazbir m.in. o współczesnym patriotyzmie (Popołudnie z Jedynką)
Historyk, profesor Janusz Tazbir przewiduje, że pod koniec XXI wieku będziemy dużo łatwiej zmieniać kraje pobytu i przynależność etniczną
Historyk, profesor Janusz Tazbir przewiduje, że pod koniec XXI wieku będziemy dużo łatwiej zmieniać kraje pobytu i przynależność etnicznąFoto: PAP/Rafał Guz

Z okazji Święta Niepodległości, prof. Janusz Tazbir zastanawiając się nad modelem polskiego patriotyzmu zauważa, że dziś wygląda on tak: "ja daję Tobie, a Ty dajesz mnie. Jak dajesz, to ja też daję, jak nie dajesz, to sobie poszukam miejsca w innym kraju". Historyk tłumaczy, że takie pojmowanie miłości do ojczyzny spowoduje, że u schyłku XXI wieku zmiana miejsca pobytu, czy narodowości będzie tak traktowana, jak dziś zmiana wyznania.

Profesor przypomina, że dawniej winą za wszystko obarczano zaborców. - Dzisiaj jeżeli są roszczenia, to w stosunku do własnych elit, jeśli je mamy, a także do własnego rządu - mówi gość Jedynki.

- Kiedyś, jak udawano się na emigrację, to mówiono, że powodem jest grożące prześladowanie i ucisk przez zaborcę, ale jeśli w Polsce będzie niepodległość, to wszyscy wrócimy do ojczyzny, żeby dla niej pracować.Teraz jedzie się z perspektywą, że jeśli się nam powiedzie, to nasze dzieci staną się Anglikami, czy Amerykanami. Zmiana opcji etnicznych przestaje być czymś zasługującym na bezwarunkowe potępienie - podsumowuje prof. Janusz Tazbir.

***

Audycja: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Mariusz Syta

Gość: Prof. Janusz Tazbir

Data emisji: 11.11.2014

Godzina emisji: 15.00 - 19.00

iz, pg

Czytaj także

Prezydent Komorowski: istnieje wzór na trwałą niepodległość Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:23
Ten wzór to: rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania Polski z Zachodem - mówił prezydent w czasie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Skworc: miłość do ojczyzny to reformy, a nie partyjne interesy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:18
W ocenie abp. Wiktora Skworca, dziś, 25 lat po odzyskaniu wolności, Polacy nie powinni ekscytować się "konsumpcją sukcesu, który dawno minął", ponieważ obecnie kraj stoi przed nowymi, bardzo trudnymi wyzwaniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef litewskiego MSZ składa życzenia Polakom po polsku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:30
- Drodzy sąsiedzi, proszę przyjąć moje serdeczne życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Życzę wszystkim ludziom w Polsce szczęścia i dobrobytu - powiedział Linas Linkevičius z okazji Święta Niepodległości.
rozwiń zwiń