Lekarz: zdrowie w Polsce nie jest priorytetem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 16:35
Prof. Mirosław Wysocki mówił w Jedynce, że wydatki na służbę zdrowia w naszym kraju są niskie. - To jest około sześciu proc. PKB - zaznaczył dyr. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Audio
  • Profesor Mirosław Wysocki o stanie służby zdrowia w Polsce (Popołudnie z Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W raporcie "Społeczne nierówności w zdrowiu w Polsce" sygnowanym przez Biuro Europejskie Światowej Organizacji Zdrowia można przeczytać, że nasz kraj należy do grupy krajów OECD, w których poziom wydatków na opiekę zdrowotną jest jednym z najniższych w relacji do PKB. Według autorów dokumentu, poziom finansowania opieki zdrowotnej w Polsce stanowi jeden z czynników sprzyjających powstawaniu i utrzymywaniu się społecznych nierówności w zdrowiu.

Prof. Mirosław Wysocki zgodził się z główną tezą raportu i podkreślił, że wydatki na zdrowie w naszym kraju są relatywnie niskie. - To jest około sześciu proc. PKB, czy nawet troszkę niżej. W innych państwach, tych bogatszych, są to dużo większe kwoty - zaznaczył. Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego uważa, że problem opieki zdrowotnej nie jest priorytetem dla polskich polityków.

- Eksperci, którzy przyjeżdżają do nas np. z Wielkiej Brytanii są zdumieni niezwykłą poprawą stanu zdrowia Polaków w przeciągu 25 lat, w stosunku do tych niskich nakładów. Mimo tych całych słów krytyki, my nieźle wydajemy te małe pieniądze - powiedział gość "Popołudnia z Jedynką".

W poniedziałek w Warszawie odbywa się Kongres Zdrowia Publicznego. Podczas niego zostanie podsumowany stan polityki zdrowotnej w najważniejszych resortach i obszarach życia społecznego. Będą też rekomendacje dla urzędów państwowych, organizacji społecznych i ugrupowań politycznych.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: prof. Mirosław Wysocki (dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego)

Data emisji: 24.11.2014

Godz. emisji: 15.32

aj, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Kongres Zdrowia Publicznego 2014. Czy podział środków jest odpowiedni?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 09:15
- Sprawa zdrowia powinna pojawić się w polityce i strategii każdego z resortów – przekonywała w "Sygnałach dni" poseł PO Beata Małecka-Libera, przewodnicząca sejmowej stałej podkomisji ds. Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń