X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Norman Davies: Piłsudski zamknąłby ich w Berezie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 19:58
Słynny historyk Norman Davies wydał właśnie kolejną książkę o najważniejszych wydarzeniach z naszej historii. Jest bardzo krytyczny wobec polskiej opozycji.
Audio
  • Norman Davis o najważniejszych wydarzeniach z najnowszej historii Polski (Popołudnie z radiową Jedynką)
Norman Davis z żoną. 26 listopada 2014 roku ukazała sie jego nowa książka Serce Europy
Norman Davis z żoną. 26 listopada 2014 roku ukazała sie jego nowa książka "Serce Europy"Foto: Wikipedia/Mariusz Kubik

"Serce Europy", to według słów autora rodzaj eseju i nie można jej łączyć z książką "Boże igrzysko. Historia Polski". - To zbiór tematów historii Polski, które mają znaczenie  dla naszych czasów - wyjaśnia Norman Davies. Eseje zostały napisane w 1984 roku, kiedy profesor rok przebywał w Japonii. W tym czasie było już widać, że system komunistyczny wali się. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że książka jest bezczasowa. Eseje były aktualne 30 lat temu, są aktualne obecnie i będą aktualne za jakiś czas.
Oceniając Polaków profesor przyznaje, że nie rozumie, dlaczego, mając wolność, są niezadowoleni, że coś nie jest idealne. - Na co czekają? Na jakiś raj, jakąś utopię? - pyta retorycznie historyk.
Mówiąc o stosunkach polsko-rosyjskich Norman Davies zauważa, że Rosja cały czas ma problemy. - I tak jest cud, że Związek Radziecki rozpadł się kompletnie, że system komunistyczny wyparował bez większego rozlewu krwi. Ja sam myślałem, że to jest niemożliwe - mówi w "Popołudniu z radiową Jedynką". Podkreśla, że ZSRR to było największe państwo na świecie, miał największy potencjał atomowy, najwięcej wojska i tajnych służb, a mimo to zniknął z mapy. Przyznaje, że Rosja ma lokalne konflikty w Czeczeni, czy na wschodzie Ukrainy, ale nie ma konfliktu z Polską. - Rosja zrezygnowała z prób dominacji Polski. I to jest historyczne - zauważa.
Davies podkreśla, że Niemcy pokajały się przed światem i przeszły rehabilitację. Rosja takiej rehabilitacji nie przeszła, ale - zdaniem historyka - kiedyś to nastąpi. Przyznaje, że Rosja ma swoją własną narrację historii, własną narodową narrację ma również Władimir Putin.
Do znaczącego wydarzenie profesor zalicza wstąpienie Polski do Unii Europejskie. Zwraca uwagę, że w naszej historii nie było okresu, w którym Polska miała lepiej. Z drugiej strony nie jest pewna przyszłość Unii. Jego zdaniem, Polska i inne państwa z dawnego bloku wschodniego będą ratować Unię Europejska, bo wiedzą co to oznacza, kiedy rozpada się system i trzeba pracować na to, aby zbudować coś nowego. - Przyjdzie niedługo moment dla ludzi z dawnego Wschodu, żeby - pokazać, co można zrobić - prognozuje. Uważa, że Donald Tusk i ludzie z jego pokolenia będą w stanie zreformować Wspólnotę.
Oceniając polską opozycję Norman Davies jest przekonany, że Józef Piłsudski wszystkich by zamknął w Berezie. - On nie lubił czegoś takiego, jak korupcja polityczna - zapewnia. Przypomina, że PiS zawiązało koalicję z Lepperem i narodowcami po to, żeby ich zniszczyć. - Marszałek czegoś takiego by nie akceptował - ocenia historyk.
Davies podkreśla, że Polska odzyskała niepodległość dzięki lewicy, bo Piłsudski, cały ruch niepodległościowy i legiony mieli lewicowe korzenie. Prawicą był Dmowski, który miał duże poparcie, ale nigdy do władzy nie doszedł. Zwraca uwagę, że lewica ma tradycje w Polsce, ale nie lewica komunistyczna. Lewica socjalistyczna cierpi na tym, że jest kojarzona z lewicą komunistyczną. A komuniści nie mieli nic wspólnego z lewicą i socjalistami, których zniszczyli.
Historyk ocenia też rolę Kościoła w historii najnowszej. Jego zdaniem, Kościół nie powinien popierać tej czy innej partii.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiowĄ Jedynką

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Gość: Norman Davies (historyk)
Data emisji: 26.11.2014
Godzina emisji: 16.20

ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
fhulw2014-11-28 07:36 Zgłoś
Myślę, że jeżeli nie potrafi zachować bezstronności w ocenach to lepiej niech nie ocenia publicznie innych. Myślę że Piłsudski wsadziłby do więzienia bandę złodziei i kłamców z rządzącej ekipy. Leszek

Czytaj także

Profesor Norman Davies otrzymał polskie obywatelstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 12:24
Norman Davies, brytyjski historyk, ceniony propagator polskiej historii, autor licznych publikacji, wykładowca, kawaler Orderu Orła Białego odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego polskie obywatelstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walijczyk, Brytyjczyk, Polak - prof. Norman Davies

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:11
- Jest pan niezwykłym człowiekiem i cieszę się, że mogę panu wręczyć polskie obywatelstwo - powiedział podczas uroczystości Bronisław Komorowski. Autor książek "Powstanie '44", "Boże igrzysko" i "Serce Europy" odebrał w Belwederze z rąk prezydenta polski paszport.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Umrzeć za Warszawę". Fakty oczywiste dla Polaka, ale nie dla cudzoziemca

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 20:31
- Od 1 września 1939 roku i paktu Ribbentrop-Mołotow, po armię Andersa, Katyń i zerwanie stosunków dyplomatycznych przez ZSRR z Polską, dochodzimy do planu "Burza" i doprowadzamy widza do Powstania Warszawskiego - mówił w Jedynce reżyser Krzysztof Talczewski.
rozwiń zwiń