Konkurs "Człowiek bez barier" - oni zarażają dobrymi praktykami

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 17:06
Każdy dzień jest dla nich wyzwaniem, ale kochają życie i mimo swoich ograniczeń pomagają innym. - Bez wsparcia nie moglibyśmy działać - podkreślają laureaci XII edycji konkursu.
Audio
  • Laureaci konkursu "Człowiek bez barier" o swoim życiu i działalności (Popołudnie z Jedynką)
  • O znaczeniu konkursu "Człowiek bez barier" mówią: wyróżniona Małgorzata Hałas-Koralewska, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski i Anna Dymna (Popołudnie z Jedynką)
Janusz Świtaj, pracownik Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko został laureatem głównej nagrody Człowiek bez barier 2014
Janusz Świtaj, pracownik Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" został laureatem głównej nagrody "Człowiek bez barier 2014"Foto: PAP/Paweł Supernak

Janusz Świtaj, autor książki "Dwanaście oddechów na minutę", w wieku 18 lat uległ wypadkowi. Uszkodzony kręgosłup nie pozwala mu się samodzielnie poruszać, a nawet oddychać. Uzależniony od respiratora, skazany na życie w szpitalnych oddziałach intensywnej terapii, zwrócił się do sądu o zgodę na eutanazję. Dopiero nowoczesny sprzęt pozwolił mu wrócić do domu, podjąć studia i pracę. - Dziś mogę swoje marzenia realizować, ciągle też rodzą się nowe, do których będę dążył - mówi zwycięzca 12. konkursu "Człowiek bez barier".

Wyróżnienie otrzymał chory na postępujący zanik mięśni Bartosz Skrzyński. - Lekarze w wieku 15 lat wysyłali mnie na tamten świat, dziś mam 35 i jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa - zaznacza.

Goście Jedynki podkreślają, że są przykładem tego, jakie znaczenie ma wyciągana do niepełnosprawnych pomocna dłoń. Janusz Świtaj nie mógłby funkcjonować bez wsparcia rodziców oraz asystenta. Z kolei Bartosz Skrzyński, który jest rzecznikiem miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, bez wsparcia innych nie mógłby wypełniać swoich zadań. - Najtrudniejsza do pokonania jest bariera mentalna, to z nią musimy się mierzyć, wciąż więc potrzebne są kampanie społeczne - wyjaśnia i dodaje, że w Polsce dużo zmieniło się w ciągu ostatnich lat i są sytuacje, w których inne europejskie kraje wypadają gorzej. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego dodaje, że "pomaganie innym sprawia, że chce mu się chcieć".

Bartłomiej
Bartłomiej Skrzyński - zdobywca wyróżnienia w konkursie "Człowiek bez barier". Fot. PAP/Paweł Supernak

XII Gala wręczenia nagród laureatom 12. konkursu "Człowiek bez barier" odbyła się 2 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji odbywa się pod patronatem prezydentowej Anny Komorowskiej. Celem konkursu jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są przykładem dla innych i motywacją do przełamywania barier w życiu codziennym.

Radiowa Jedynka była patronem medialnym konkursu.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Rozmawiała: Kamila Terpiał-Szubartowicz
Goście: Janusz Świtaj - zwycięzca konkursu "Człowiek Bez Barier" i laureat tego konkursu Bartosz Skrzyński

Materiał dźwiękowy przygotował: Patryk Michalski

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 15.00 - 19.00

(asz, ac)

Czytaj także

Lodołamacze. Wrażliwość społeczna radiowej Jedynki nagrodzona!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 17:00
W czwartek 26 września 2013 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Finałowa VIII edycji konkursu "Lodołamacze". Statuetkę "Super Lodołamacza" dla Pierwszego Programu Polskiego Radia odebrał dyrektor Kamil Dąbrowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Torla wygrywa II Wybory Miss Polski na wózku

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 11:20
Odważyły się wystartować w konkursie piękności i poddać ocenie internautów. Finalistki konkursu długo przygotowywały się do gali finałowej, a wreszcie wystąpiły przed jurorami i publicznością. Te kobiety łamią stereotypy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parking dla niepełnosprawnych - stare karty ważne dłużej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 10:52
Długie kolejki czekających na złożenie wniosku o nową kartę parkingową skłoniły posłów do wydłużenia terminu wprowadzenia zmian do końca czerwca 2015 roku.
rozwiń zwiń