Gen. Gromosław Czempiński: skala działań CIA może porażać

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 17:33
Wywiad nie trzyma się żadnych reguł, bo gdyby działał szablonowo nie osiągałby rezultatów, których się od niego oczekuje. Często, żeby zdobyć informacje kluczowe szuka się niestandardowych rozwiązań - powiedział b. szef UOP gen. Gromosław Czempiński.
Audio
  • Gen. Gromosław Czempiński: skala działań CIA może porażać (Popołudnie z Jedynką)
Gen. Gromosław Czempiński
Gen. Gromosław CzempińskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość "Popołudnia z Jedynką" uważa, że może porażać skala działań CIA, szczególnie gdy słyszymy, że ich skuteczność była różna. Według Czempińskiego pojedyncze przypadki metod stosowanych przez amerykański wywiad, zaraz po ataku na WTC mogą być uzasadnione. - Wówczas wiedziałem, że potrzeba na gwałt informacji, czy będą dalsze zamachy - podkreślił.

Czy prezydent George Bush był oszukiwany przez CIA? - Nie wiedział do końca o prowadzonych działaniach, ale także samo kierownictwo CIA mogło nie do końca wiedzieć jakie są metody zdobywania informacji - zauważył Czempiński.

Więzienia CIA w Polsce - czytaj więcej >>>

Według gościa Jedynki, polscy politycy zdawali sobie sprawę z bardzo głębokiej współpracy z wywiadem amerykańskim, ale nie musieli znać szczegółów prowadzonych działań. - Wiedzieli, że to sytuacja nadzwyczajna.(…) Myśmy się przygotowywali na wejście do Afganistanu - podkreślił Czempiński.

Czempiński uważa, że nagłośnienie sprawy więzień CIA nie obniża bezpieczeństwa Polski, ale zwiększa niebezpieczeństwo ewentualnych ataków. Jednak jak przyznał, polskie służby działają prewencyjnie bardzo skutecznie.

We wtorek Senat USA opublikował streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa. W liczącym 525 stron dokumencie nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA.

***
Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Gen. Gromosław Czempiński, były szef UOP
Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 15.26

to,tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA: polscy prokuratorzy w akcji. Wniosek do USA

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:59
Krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, wystąpi do USA o udostępnienie raportu dotyczącego działań CIA. Streszczenie dokumentu opublikował we wtorek Senat USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport ws. działań CIA. Szef MSZ: sprawę tajnych więzień musi wyjaśnić prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 12:37
Grzegorz Schetyna liczy, że opublikowanie streszczenia raportu komisji Senatu USA dotyczącego tajnych więzień CIA pomoże polskiej prokuraturze zakończyć śledztwo w sprawie współpracy Polski z CIA w tej kwestii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Kwaśniewski: Polska zgodziła się na prośbę Amerykanów o "spokojne miejsce" do przesłuchań

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 09:27
- Amerykanie poprosili nas po 2001 roku o spokojne miejsce do przesłuchiwania osób, które chciały współpracować - oświadczył ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. Polityk skomentował raport Senatu USA w sprawie więzień CIA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: liczę, że raport o więzieniach CIA ożywi polskie śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 16:50
- Raport komisji Senatu USA w sprawie więzień CIA i praktyk stosowanych przez Agencję po 11 września 2001 r. może posłużyć jako wskazówka co do dalszego prowadzenia śledztwa w tej sprawie przez polską prokuraturę - ocenił prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń