Politycy o więzieniach CIA. "W tej sprawie trzeba zrezygnować z międzypartyjnego meczu"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 20:48
- W tej sprawie, jako polscy politycy i ludzie reprezentujący Polskę za granicą, powinniśmy wypowiadać się jak najmniej. Im więcej mówimy, tym bardziej możemy prowokować odwet - powiedział Ryszard Czarnecki.
Audio
  • Debata o amerykańskim raporcie nt. programu przesłuchań CIA oraz podróży służbowych polskich posłów (Popołudnie z Jedynką)
Przewodniczący SLD Leszek Miller (P) i były prezydent Aleksander Kwaśniewski (L) podczas konferencji prasowej w Sejmie, która dotyczyła opublikowanego raportu Senatu USA nt. programu przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem. Warszawa, 10.12.2014.
Przewodniczący SLD Leszek Miller (P) i były prezydent Aleksander Kwaśniewski (L) podczas konferencji prasowej w Sejmie, która dotyczyła opublikowanego raportu Senatu USA nt. programu przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem. Warszawa, 10.12.2014. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Senat USA opublikował 9 grudnia streszczenie raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.
W ujawnionym 525-stronicowym dokumencie, streszczającym liczący ponad 6 tys. stron raport, nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA. Nazwy miejsc, w których przetrzymywani byli więźniowie, zakodowano kolorami. Utajnione pozostały też nazwiska agentów, którzy przeprowadzali brutalne przesłuchania.

Polska prokuratura zwróciła się do USA o odtajnienie i odkodowanie raportu, który może pomóc w przeprowadzeniu śledztwa ws. domniemanych więzień CIA na terenie Polski.

O skutkach raportu dla polskiego wywiadu i społeczeństwa oraz współpracy Polski z USA rozmawiali w Jedynce wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, senator PO mecenas Aleksander Pociej i poseł SLD Grzegorz Napieralski. Goście Jedynkowej debaty komentowali także wystąpienia posłów dotyczące podróży służbowych.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Goście: Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, poseł SLD Grzegorz Napieralski i mecenas Aleksander Pociej, senator PO
Data emisji: 12.12.2014
Godzina emisji: 15.00 - 19.00

(asz)

>>>Zapis całej debaty

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA. Radosław Sikorski: jesteśmy w tej sprawie świętsi od papieża

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 21:40
Polska jest jedynym krajem, który prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA - podkreślił marszałek Sejmu Radosław Sikorski, komentując opublikowanie raportu ws. tajnych ośrodków CIA i stosowanych tam tortur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor CIA: Al-Kaida chciała uderzyć ponownie. Musieliśmy działać

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 23:59
John Brennan podczas konferencji prasowej bronił podległych mu służb wywiadowczych, przypominając, że po zamachu z 11 września 2001 r, amerykański wywiad robił wszystko, aby zapobiec podobnym aktom terroru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Kwaśniewski: odpowiedzialność za obiekty CIA ponoszą tylko Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 08:02
- W Polsce nikt nie powinien ponieść konsekwencji prawnych dotyczących domniemanych więzień CIA. To muszą rozstrzygnąć sami Amerykanie - powiedział w Radiowej Jedynce były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie służby finansowane przez CIA? "Sprawę mogą wyjaśnić posłowie"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:33
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski liczy, że sprawę przekazywania amerykańskich pieniędzy polskiemu wywiadowi wyjaśni sejmowa komisja służb specjalnych.
rozwiń zwiń