X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Były doradca Kremla: problemem Rosji nie jest Ukraina, ale system władzy, który się zbiesił

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 23:55
- Zachód nie zdoła zagonić Putina w ślepy zaułek, jeśli nie zrobią tego sami Rosjanie - powiedział były doradca prezydenta Rosji Gleb Pawłowski. Był gościem specjalnym Debaty Międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio
  • Debata Międzynarodowa Polskiego Radia: "Rosja Władimira Putina. Dialog czy konfrontacja?" Gleb Pawłowski- b. doradca Władimira Putina, dr Sławomir Dębski – dyr. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, prof. Janusz Adamowski – dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (Więcej świata/Jedynka)
Gleb Pawłowski podczas debaty w siedzibie Polskiego Radia
Gleb Pawłowski podczas debaty w siedzibie Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- W przeciwnym razie Rosjanie staną murem za plecami swojego przywódcy - stwierdził Pawłowski, zwany jeszcze kilka lat temu w Rosji "głównym politycznym technologiem" Kremla.

Ten były doradca Władimira Putina uważa, że sankcje, którymi Stany Zjednoczone i Unia Europejska obłożyły Rosję w odwecie za jej agresywne działania wobec Ukrainy, to błąd Zachodu, który nie skłoni Moskwy do zmiany polityki. Uznał za to, że to "tani, papierowy sposób USA na podwyższenie lojalności w Europie Środkowo-Wschodniej".

"Zastępczy, teatralny imperializm"

Gleb Pawłowski ocenił, że po aneksji Krymu w moskiewskich gabinetach władz pojawiło się przekonanie, że "wszystko można". Putin powiedział: "zróbcie" i w efekcie cały szereg jego podwładnych, takich jak gubernatorzy obwodów sąsiadujących z ukraińskim Donbasem, czy oligarchów związanych z Kremlem chciał się wykazać sukcesami, inicjatywą, realizacją "projektów". Ruszyła machina, którą teraz trudno zatrzymać.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Podobnie - zdaniem byłego doradcy Putina - stało się z rosyjskimi mediami. Na wyścigi zaczęły w sposób propagandowy pokazywać wojnę, nakręcając u odbiorców rosyjskich spiralę fobii i nienawiści w stosunku do ukraińskiego sąsiada. - Teraz to audytorium samo domaga się, żeby Putin wjechał na koniu do Kijowa - stwierdził Pawłowski. - Prezydent stworzył tę wojnę, chciałby teraz zahamować, naciska guzik, ale nic się nie dzieje, system nie reaguje - dodał.

Jego zdaniem, Putin nie ma także pełnej kontroli nad prorosyjskimi separatystami. Były kremlowski spin-doktor twierdzi, że Moskwa dryfuje, szermując hasłami "zastępczego, teatralnego imperializmu, pozbawionego wyraźnego celu".

Uznaje on, że jedyne otrzeźwienie może przynieść pogarszająca się sytuacja gospodarcza. - Przez 10 lat Putin dawał ludziom możliwość normalnego życia, potem to się załamało, to też część naszej roboty - powiedział Pawłowski mając na myśli zarówno działania ekipy władzy, jak i wspierających ją specjalistów od marketingu politycznego.

Uczestnicy
Uczestnicy Debaty Międzynarodowej Polskiego Radia (od lewej): Marcin Święcicki (b. prezydent Warszawy), Stanisław Ciosek (b. ambasador RP w Moskwie), Paweł Zalewski (b. europoseł)

"Zarządzanie poprzez wywoływanie kryzysów"

Polscy uczestnicy debaty dyskutowali z tymi argumentami. Jak powiedział Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, współorganizatora debaty, to nie Zachód popełnił błąd wprowadzając sankcje, ale Moskwa - anektując Krym - sama zapędziła się w ślepy zaułek postępującej samoizolacji. Wedle panelisty, w  Rosji funkcjonuje system "zarządzania poprzez wywoływanie kryzysów" i tak też stało się w przypadku Ukrainy.

Podobnego zdania był doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych Roman Kuźniar, który stwierdził, że putinowska Rosja na własne życzenie przestała być partnerem dla cywilizowanego świata.

Z kolei, w opinii panelisty prof. Janusza Adamowskiego - dziekana Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, media rosyjskie są tylko posłusznym wykonawcą dyspozycji płynących z Kremla.

"System bez hamulców"

Gleb Pawłowski przyznał, że czuje się współodpowiedzialny za system sprawowania władzy w Rosji. Ten dawny dysydent i więzień łagru był doradcą prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, poprzednika Putina, a następnie - przez dwie kadencje - także zausznikiem obecnego szefa państwa. Przyłożył rękę do jego centralizacji, a także stworzył pojęcie "rosyjskiego świata" (dla opisania obszaru byłego ZSRR), które zajmuje centralne miejsce w neoimperialnej ideologii Rosji i jest często przywoływane przez Putina.

Pawłowski tłumaczy jednak, że wszystko to działo się w sytuacji bardzo zdestabilizowanego państwa, jakim była Rosja w latach 90. ubiegłego wieku. - Baliśmy się, że system runie, gdy go nie scentralizujemy, a strach jest jednak bardzo złym doradcą w polityce. Stworzony przez nas system się zbiesił i nie ma żadnych hamulców - wyjaśnił Pawłowski.

Od
Od prawej: Paweł Kowal (b. europoseł), Zdzisław Najder (b. dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa), Roman Kuźniar (doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych)

Dyskusja p.t.  "Rosja Władimira Putina. Dialog czy konfrontacja?" była pierwszą z cyklu Debat Międzynarodowych Polskiego Radia. Odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana - jako kontynuacja audycji "Więcej Świata" - z udziałem trzech panelistów: Gleba Pawłowskiego, dr. Sławomira Dębskiego i prof. Janusza Adamowskiego oraz kilkudziesięciu zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych Roman Kuźniar, były ambasador RP w Moskwie Stanisław Ciosek, europoseł Paweł Kowal. Debatę otworzył dyrektor Jedynki Kamil Dąbrowa.

***

Tytuł audycji: "Więcej Świata"

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: Gleb Pawłowski - były doradca prezydenta Rosji, dr Sławomir Dębski (dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia) i prof. Janusz Adamowski (dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego).

Data emisji: 15.11.2014

Godzina emisji: 18.10

JU /PolskieRadio.pl/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Międzynarodowa Polskiego Radia. Były doradca Putina Gleb Pawłowski w Jedynce - oglądaj online!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 13:45
Gościem debaty "Rosja Władimira Putina. Dialog czy konfrontacja?" i audycji "Więcej świata" będzie Gleb Pawłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w Rosji zaczyna być podbramkowa. Kraj jest poza zainteresowaniem poważnych inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 18:26
Zagraniczny kapitał ucieka z Rosji, ryzyko bankructwa tego kraju rośnie, a perspektywy na kolejne lata są pesymistyczne. Już w przyszłym roku tamtejsza gospodarka prawdopodobnie pogrąży się w recesji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saryusz-Wolski: Zachód powinien wysłać Ukrainie dużo broni i zaostrzyć sankcje wobec Rosji [wywiad]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 19:50
- Zaopatrzenie Krymu wymaga drogi tranzytowej. W stanie wojny jedyny scenariusz, to wycofanie się Rosji z półwyspu albo militarne zajęcie przez nią korytarza Donbas - Krym - mówi dla PolskieRadio.pl europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lot do Poznania mógł się skończyć katastrofą? Moskwa: nasz samolot był w bezpiecznej odległości

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 07:20
Rosja zaprzecza, że jej samolot wojskowy był bliski kolizji z pasażerską maszyną lecącą z Kopenhagi do Poznania. Szwedzki resort obrony jest innego zdania. Mówi, że mogło dojść do śmiertelnej katastrofy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko: Rosji trzeba zabrać prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 17:08
- Konflikt na wschodzie Ukrainy demonstruje brak skuteczności powojennego systemu globalnego bezpieczeństwa, w tym także Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja Putina. Dialog czy konfrontacja?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 18:13
Gościem poniedziałkowych "Sygnałów dnia" będzie dr Sławomir Dębski, dyrektor Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Dębski: Gleb Pawłowski nie jest krytykiem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 09:36
- To jest dość szczególna osobowość, jeżeli chodzi o Rosję - mówi w radiowej Jedynce dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Sławomir Dębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa dnia: dr Sławomir Dębski

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 08:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow: na Krymie może być broń jądrowa, ustawa USA o Ukrainie to wrogie posunięcie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 17:27
Szef MSZ Rosji nie wykluczył, że Moskwa może rozmieścić broń atomową na Krymie. Stwierdził jakoby Rosja ”jako jedyna” chciałaby, aby Donbas był w składzie Ukrainy. Nie wyjaśnił, jak połączyć to z faktem, że Rosja dokonała agresji na Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: rubel słabnie. Rząd przytnie wydatki o 10 procent?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 20:42
Waluta narodowa Rosji w poniedziałek znów rekordowo traciła na wartości. Bank Rosji sprzedaje miliardy dolarów z rezerw. Według prasy rząd obetnie wydatki w budżecie w 2015 roku o 10 procent (nie dotyczy to sfery socjalnej).
rozwiń zwiń