Rzecznik Episkopatu: czas wyborów niedobry na rozmowy o Funduszu Kościelnym

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:30
Ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że sprawa Funduszu Kościelnego nie powinna stać się "kiełbasą wyborczą".
Audio
  • Ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o funduszu kościelnym i wizycie papieża Franciszka w Polsce (Popołudnie z Jedynką)
Ksiądz Józef Kloch
Ksiądz Józef KlochFoto: W. Kusiński/PR

Kardynał Kazimierz Nycz poinformował w środę, że w uzgodnieniu ze stroną rządową sprawa Funduszu Kościelnego została odłożona do stycznia 2016 roku. Do tego czasu podatnicy nie będą mogli dokonać odpisu podatkowego na rzecz wybranego kościoła lub związku wyznaniowego. - Obie strony stwierdziły, że czas wyborów, bardzo intensywnych, nie jest dobrym czasem, żeby kończyć pewne sprawy - powiedział w radiowej Jedynce ks. Józef Kloch. Jak zaznaczył, to mogłaby być "kiełbasa wyborcza". Ks. Kloch dodał, że trwają rozmowy rządu z mniejszymi kościołami i związkami wyznaniowymi.

W środę Sejm przegłosował poprawkę do budżetu, na mocy której Świątynia Opatrzności Bożej otrzyma dodatkowe 16 mln zł z państwowej kasy. Rzecznik Episkopatu podkreślił, że pieniądze nie będą przeznaczone na budowę świątyni, a na muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. - Warto tę pamięć podtrzymywać. Na pewno dla młodych ludzi są to już coraz mniej znane osoby - powiedział.

Ks. Kloch mówił również o rozmowach z przedstawicielami rządu na temat przyjazdu papieża Franciszka do Polski w ramach Światowych Dni Młodzieży. Jak podkreślił, ta wizyta nie jest podobna do żadnej pielgrzymki, ponieważ jej skala jest znacznie większa. Na msze podczas pielgrzymki wierni przyjeżdżają i wyjeżdżają, a podczas ŚDM 2 mln ludzi pozostaną w Krakowie na dłużej - zwrócił uwagę rzecznik Episkopatu.

Jak dodał, na razie nie wiadomo, czy papież Franciszek zdecyduje się odwiedzić też inne miasta.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Kamila Terpiał-Szubartowicz
Gość: ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Data emisji: 18.12.2014
Godzina emisji: 15.00 - 19.00

bk/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Posłowie przyjęli budżet na 2015 rok. Deficyt powyżej 46 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 07:25
Deficyt budżetowy w 2015 r. ma być nie większy niż 46 mld 80 mln zł - przewiduje budżet, który uchwalił Sejm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uchwalił budżet na 2015 rok. Ponad 46 mld zł deficytu, inflacja na poziomie 1,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 14:14
Posłowie przyjęli budżet na 2015 rok. Wzrost PKB o 3,4 procent, średnioroczna inflacja na poziomie 1,2 procent i ponad 46 miliardów deficytu. To najważniejsze założenia budżetu na przyszły rok.
rozwiń zwiń