Socjolog: polscy politycy nie mają świadomości, co jest zgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 16:41
Zdaniem prof. Henryka Domańskiego polscy politycy nie postrzegają celu swojego działania jako dobra wspólnego, tylko dobra partii politycznej, do której należą.
Audio
  • Prof. Henryk Domański, socjolog o zwyczajach w polskim parlamencie (Popołudnie z Jedynką)
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: Andrzej Gralewski/PR

- Jeżeli ktoś chce być członkiem partii, to musi uwzględniać jej interesy. Interes partii nie musi być zgodny z interesem narodowym – podkreślił prof. Henryk Domański.

Jego zdaniem Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki nie postępowali świadomie na szkodę społeczeństwa albo partii, ponieważ nie uświadamiali sobie, że popełniali przestępstwo, które podlega sankcjom prawnym. - Myślę, że, biorąc pod uwagę wielu innych posłów, uważali, że postępują zgodnie z zasadami, że takie rzeczy warto robić i nie traktowali tego jako czegoś złego – powiedział gość "Popołudnia z Jedynką".

Jak zaznaczył, inną postawę niż trzej byli posłowie PiS wykazał ich partyjny kolega Zbigniew Girzyński, który od razu przyznał się do winy i wyraził skruchę, a także nawoływał do zwrócenia pieniędzy do sejmowej kasy.

Jako jego przeciwieństwo prof. Domański wskazał marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, który nie jest skłonny do przyznawania się do błędów. - Przypuszczam, że on traktował to jako coś normalnego i zgodnego z zasadami – powiedział socjolog. Dodał, że być może sądzi, że byłemu ministrowi albo marszałkowi Sejmu wolno więcej.

Profesor podkreślił, że w Polsce jeszcze nie ma świadomości, co wypada, co jest zgodne z prawem.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Prof. Henryk Domański (socjolog)

Data emisji: 19.12.2014

Godzina emisji: 15.32

 

bk, pg

Czytaj także

Afera wokół podróży polityków. Poseł PiS: sprawa jest już poza naszą partią

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 08:38
Witold Waszczykowski z PiS wyjaśnił w radiowej Jedynce, że jego partia zrobiła już to, co powinna w temacie podróży jej posłów do Madrytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie mieli aut, a brali pieniądze? Jest śledztwo prokuratury ws. "kilometrówek"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 21:46
Prokuratura wszczęła śledztwo dot. rozliczania ryczałtów za dojazdy prywatnym autem przez 11 posłów, m.in. marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, wicemarszałka Marka Kuchcińskiego i wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna. Głos w sprawie tzw. kilometrówek zabrała premier i posłowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hofman, Rogacki, Kamiński zwrócą Sejmowi 74 tysiące zł.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:18
Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński zamierzają zwrócić Kancelarii Sejmu pieniądze za podróże służbowe samolotem. W sumie chcą oddać ponad 74 tysiące złotych.
rozwiń zwiń