Jan Kanty Pawluśkiewicz: muzyka filmowa jest trudniejsza od piosenki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 19:00
- Oprócz dźwięku znajdują się w niej elementy "filmowego imperium". Jest aktor i jego twarz, ekspresja jego gry, całej scenografii i reżyserii - mówił w Radiowej Jedynce kompozytor.
Audio
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz: muzyka filmowa jest trudniejsze od piosenki (Popołudnie z Jedynką)
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Jan Kanty Pawluśkiewicz napisał muzykę m.in. do filmów "Bohater roku" i "Wodzirej" w reżyserii Feliksa Falka, "Układ krążenia" Andrzeja Titkowa, "Ćma" Tomasza Zygadły i "Gorączka" Agnieszki Holland.

Jak tłumaczył, muzyka jest jednym z elementów filmu. - Film w swoim obrazie pokazuje różne plany, a muzyka dodaje głębię ostrości w postaci nastrojów, napięcia i ekspresji niewerbalnej, zmysłowej - powiedział Pawluśkiewicz.

Kompozytor wyjaśniał, że w przypadku muzyki do filmu "Wodzirej", zamówienie reżysera nie dotyczyło sfery "intelektualnych skłębień". Feliksowi Falkowi chodziło o utwory knajpiane. - Nie ukrywam, że sfera restauracyjna z całą poezją życia zawsze mnie interesowała. Takie zamówienie nie było prostą sprawą. Trzeba było w tę estetykę wejść - dodał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Artysta przyznał, że w czasach istnienia jego grupy muzycznej Anawa, pociągało go pisanie melodii do tekstów. - Tekstu nie należy traktować jak choinki na której można zawiesić bombki nut. Ważniejsze jest doszukiwanie się w nim znaczenia, tego co nie do końca poezja odsłania. Najciekawsza jest jednak fraza i rytm, potoczystość i uroda słowa - zapewniał Pawluśkiewicz. Jego zdaniem, połączenie tego z dźwiękami powinno stawać się partnerstwem. Prostą formą, która nada utworowi szlachetność i piękno.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Jan Kanty Pawluśkiewicz

Data emisji: 26.12.2014

Godzina emisji: 14.10

tj/kul