Socjolog: Europa nie jest pewna swej przyszłości, musimy określić czerń i biel

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 16:19
- Jesteśmy częścią Europy i musimy pomóc jej w odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy i dokąd idziemy – mówił w Jedynce prof. Andrzej Rychard.
Audio
  • Prof. Andrzej Rychard o tożsamości europejskiej, podziałach w Polsce (Popołudnie z Jedynką)
Socjolog: Europa nie jest pewna swej przyszłości, musimy określić czerń i biel
Foto: European Commission

- Podczas transformacji przez pewien czas było jasne, że dążymy do celu, który można określić, jako ”rynek, demokracja, powrót do Europy” – mówił w Jedynce prof. Andrzej Rychard. Gość Jedynki skomentował, że wtedy te hasła integrujące Polaków wydawały się jasne, ale teraz pojawiło się pewne zamieszanie dotyczące ich istoty czy tożsamości.

- Europa jest niepewna swojej wizji przyszłości – powiedział. – To my jesteśmy częścią tej Europy i musimy odpowiedzieć na pytanie, kim jesteśmy i dokąd idziemy – zauważył socjolog.

Jego zdaniem hasła, które dawniej mobilizowały nasze działanie (”rynek, demokracja, powrót do Europy”) zaczęły się nieco zamazywać, a czerń i biel - przenikać. – Teraz my jesteśmy odpowiedzialni za to, by tę nową czerń i biel wymyślić. Sami musimy budować (dla siebie) kotwicę – dodał socjolog.

Podziały w Polsce

Prof. Andrzej Rychard dość ostrożnie podszedł do tezy o "dwóch Polskach". Ocenił przy tym, że Polska jest podzielona. Jak stwierdził, kiedyś był to podział głównie istniejący w przestrzeni polityczno-medialnej. Dodał, że obecnie pewne badania, np. Radosława Markowskiego, pokazują, że ten podział zaczyna się strukturalnie zakorzeniać. - Polska bliższa PO i ta bliższa PiS, zaczynają być coraz bardziej odmienne pod względem kryteriów ekonomicznych, demograficznych, społecznych, położenia (...) Nie chodzi już o to, co się myśli, ale co się ma w portfelu, gdzie pracuje, czy się udało w życiu - mówił gość Jedynki. Zaznaczył jednak, że wciąż nie ma ostrego podziału, a raczej zróżnicowanie poglądów.

Socjolog boleje, że nie ma trzeciej dużej partii. Uważa jednak, że możliwe są zmiany na scenie politycznej.

Infantylizujemy politykę

Gość Jedynki przestrzegał przed infantylizacją polityki, dyskutowaniu tylko o gafach i "ośmiorniczkach". Jego zdaniem potrzebna jest dyskusja o substancji polityki, a tej nie ma w ogóle. - Nie można patrzeć na politykę w ten sposób - mówił.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził:
Marek Mądrzejewski
Gość:
prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
Data emisji:
29.12.2014
Godzina emisji:
15.30

(agkm/asz)

<<<Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż CBOS: Polska krajem bezpiecznym

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:59
77 procent badanych przez CBOS uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. Sondaż został przeprowadzony na zlecenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto politykiem roku 2014 w Polsce? Sondaż CBOS: prezydent Bronisław Komorowski

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 21:23
Bronisław Komorowski po raz czwarty z rzędu otrzymał tytuł polityka roku w sondażu CBOS. Wśród polityków zagranicznych na miano polityka roku 2014 zasłużyła, według respondentów, kanclerz Niemiec Angela Merkel.
rozwiń zwiń