Pigułki "dzień po" będą dostępne w Polsce bez recepty?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 16:21
Komisja Europejska zdecydowała, że środki antykoncepcji awaryjnej mogą być sprzedawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej bez recepty. Czy zmienia to stan prawny w naszym kraju?
Audio
  • Pigułki "dzień po" dostępne w Polsce bez recepty? (Popołudnie z Jedynką)
  • Działanie pigułki "dzień po" - za i przeciw antykoncepcji awaryjnej (Popołudnie z Jedynką)
Sławomir Neumann w studiu radiowej Jedynki
Sławomir Neumann w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sławomir Neumann tłumaczył w radiowej Jedynce, że jeżeli pojawi się tylko taki zapis, bez żadnej klauzuli, że państwo samo może regulować te kwestie, wtedy to prawo będzie w Polsce obowiązywało.

- Polska, jak również m.in Niemcy, była przeciwna tej decyzji. Zostaliśmy przegłosowani. Europejska Komisja Leków była "za" - stwierdził wiceminister zdrowia.

Gość Jedynki dodał, że trzeba poczekać na oficjalny dokument wydany przez Komisję Europejską. - Trudno w tym momencie mówić o szczegółach. Jeśli będzie tylko konkluzja o sprzedaży pigułek "dzień po" bez recepty, to żaden kraj nie będzie w stanie tego zablokować - zaznaczył Sławomir Neumann.

Według Neumanna, potrzebna jest debata publiczna na ten temat, gdyż - jak podkreślił wiceminister zdrowia - jest tyle samo zwolenników i przeciwników sprzedaży antykoncepcji awaryjnej bez recepty.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła:
Kamila Terpiał-Szubartowicz

Gość: Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia

Materiał dźwiękowy przygotowała: Marta Masłowska

Data emisji: 9.01.2015
Godzina emisji: 15.30

mr/asz

Czytaj także

Pigułki "dzień po" będą dostępne bez recepty? Jest decyzja Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 21:56
Komisja Europejska zdecydowała, że środki antykoncepcji awaryjnej o nazwie ellaOne mogą być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty. Taką informację przekazał rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.
rozwiń zwiń