X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Protest opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Żądają równych praw

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 16:16
- Chcemy przypomnieć rządzącym o istnieniu nierozwiązanych problemów i przyspieszyć działania po stronie decydentów – mówi w Jedynce jeden z protestujących, Rafał Bakalarczyk.
Audio
  • Rafał Bakalarczyk z ruchu Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych o powodach protestu w Warszawie (Jedynka/ Popołudnie z Jedynką)
Protest przed kancelarią premiera i przed Sejmem
Protest przed kancelarią premiera i przed Sejmem Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

We wtorek 13 stycznia przed kancelarią premiera rozpoczął się protest opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Pikieta przeniosła się następnie przed Sejm.

Wcześniej, podobne protesty odbywały się na wiosnę. Po nich rozpoczęła się debata w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w formule tzw. okrągłego stołu dotycząca problemów osób z niepełnosprawnościami i budowy systemu ich wspierania. – To długi czas, ale ciągle nie doczekaliśmy się konkluzji i wymiernych rezultatów spotkań – mówi Rafał Bakalarczyk, z ruchu Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych. Gość audycji "Popołudnie z Jedynką" wyjaśnia, że to jeden z powodów, dla których we wtorek odbył się protest jego środowiska przed kancelarią premiera i Sejmem.

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych chcą przypomnieć rządowi, że ich status jest gorszy niż pozycja opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Mają też różne postulaty - tłumaczy Bakalarczyk. Jednym z nich jest równe traktowanie opiekunów osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji bez względu na to, kiedy ta niepełnosprawność powstała. – Chodzi o odejście od różnicowania opiekunów dzieci i osób dorosłych – mówi gość Jedynki i dodaje, że duża część środowiska uważa, że nie zostało zrealizowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z końca 2013 roku, które mówi o przywróceniu praw nabytych.

Według reprezentanta ruchu Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych, po zmianach przepisów, niektórzy opiekunowie utracili swoje prawa. - Przywrócono im nie świadczenie pielęgnacyjne, a dużo mniejszy zasiłek dla opiekuna  - wyjaśnia Bakalarczyk.

Rząd zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego będzie przedstawiony projekt ustawy zmieniającej kontrowersyjne przepisy.  - Cały czas opiekunowie są w niepewności, ale pewne jest to, że ustawodawca musi się kierować zasadą praw nabytych – dodaje gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Gość: Rafał Bakalarczyk (ruch Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych)
Data emisji
: 13.01.2015
Godzina emisji: 15.40

iz, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Tusk: wzrost świadczeń od 1 maja

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 07:47
- To jest to, co mogłem przygotować i wam zaproponować - powiedział premier. - Ja wiem, że to jest za mało - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 12:18
We wtorek przed południem przed kancelarią premiera rozpoczął się protest opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Pikieta przeniosła się następnie przed Sejm.
rozwiń zwiń