Protest opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Żądają równych praw

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 16:16
- Chcemy przypomnieć rządzącym o istnieniu nierozwiązanych problemów i przyspieszyć działania po stronie decydentów – mówi w Jedynce jeden z protestujących, Rafał Bakalarczyk.
Audio
  • Rafał Bakalarczyk z ruchu Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych o powodach protestu w Warszawie (Jedynka/ Popołudnie z Jedynką)
Protest przed kancelarią premiera i przed Sejmem
Protest przed kancelarią premiera i przed Sejmem Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

We wtorek 13 stycznia przed kancelarią premiera rozpoczął się protest opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Pikieta przeniosła się następnie przed Sejm.

Wcześniej, podobne protesty odbywały się na wiosnę. Po nich rozpoczęła się debata w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w formule tzw. okrągłego stołu dotycząca problemów osób z niepełnosprawnościami i budowy systemu ich wspierania. – To długi czas, ale ciągle nie doczekaliśmy się konkluzji i wymiernych rezultatów spotkań – mówi Rafał Bakalarczyk, z ruchu Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych. Gość audycji "Popołudnie z Jedynką" wyjaśnia, że to jeden z powodów, dla których we wtorek odbył się protest jego środowiska przed kancelarią premiera i Sejmem.

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych chcą przypomnieć rządowi, że ich status jest gorszy niż pozycja opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Mają też różne postulaty - tłumaczy Bakalarczyk. Jednym z nich jest równe traktowanie opiekunów osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji bez względu na to, kiedy ta niepełnosprawność powstała. – Chodzi o odejście od różnicowania opiekunów dzieci i osób dorosłych – mówi gość Jedynki i dodaje, że duża część środowiska uważa, że nie zostało zrealizowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z końca 2013 roku, które mówi o przywróceniu praw nabytych.

Według reprezentanta ruchu Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych, po zmianach przepisów, niektórzy opiekunowie utracili swoje prawa. - Przywrócono im nie świadczenie pielęgnacyjne, a dużo mniejszy zasiłek dla opiekuna  - wyjaśnia Bakalarczyk.

Rząd zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego będzie przedstawiony projekt ustawy zmieniającej kontrowersyjne przepisy.  - Cały czas opiekunowie są w niepewności, ale pewne jest to, że ustawodawca musi się kierować zasadą praw nabytych – dodaje gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Gość: Rafał Bakalarczyk (ruch Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych)
Data emisji
: 13.01.2015
Godzina emisji: 15.40

iz, pg

Czytaj także

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Tusk: wzrost świadczeń od 1 maja

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 07:47
- To jest to, co mogłem przygotować i wam zaproponować - powiedział premier. - Ja wiem, że to jest za mało - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 12:18
We wtorek przed południem przed kancelarią premiera rozpoczął się protest opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Pikieta przeniosła się następnie przed Sejm.
rozwiń zwiń