Wysoki kurs franka. "Trzeba natychmiast znaleźć rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 18:32
- Myślę, że w tej chwili żadna siła polityczna nie ma jasnego pomysłu, co z tym zrobić. Ale ponieważ sprawa dotyczy 700 tys. Polaków, to trzeba się nią zająć ponad podziałami - uważa Włodzimierz Czarzasty (SLD).
Audio
  • Wysoki kurs franka. "Trzeba natychmiast znaleźć rozwiązanie" (Popołudnie z Jedynką)
  • Polscy kredytobiorcy bezradni wobec skoku kursu franka. "Szok, armagedon" (Popołudnie z Jedynką)
Banknoty stufrankowe. Bank Centralny Szwajcarii zniósł  15 stycznia minimalny kurs wymiany franka. Tego dnia szwajcarska waluta przez krótki czas kosztowała nawet ponad 5 złotych
Banknoty stufrankowe. Bank Centralny Szwajcarii zniósł 15 stycznia minimalny kurs wymiany franka. Tego dnia szwajcarska waluta przez krótki czas kosztowała nawet ponad 5 złotychFoto: PAP/Michał Walczak

Zdaniem polityka SLD można było przewidzieć decyzję szwajcarskiego banku centralnego o uwolnieniu kursu franka wobec euro. - Miesiąc temu w tym kraju było referendum o tym, w jakim stopniu pokryć walutę złotem i było wiadomo, że Szwajcarzy będą chcieli coś zrobić z za silną walutą - twierdzi.

Ryszard Czarnecki powiedział, że rządy innych krajów Unii "nie zachowują się jak strusie, które chowają głowy w piasek i nie udają, że to nie jest ich problem". - Mamy przykłady Węgier, Chorwacji i Hiszpanii, które jako pierwsze zaczęły działać na poziomie państwa, by pomóc obywatelom obciążonym kredytami w obcych walutach - wymienił. Jego zdaniem dobra jest propozycja, by kredyty liczono dziś według takich zasad, jak w momencie ich zaciągania. PiS uważa, że rząd powinien zareagować na wzrost kursu franka i pomóc tym, którzy wzięli kredyty w tej walucie.Chodzi o to, by umożliwić im złożenie wobec banków oświadczenia woli, że będą spłacać zadłużenie po kursie z 14 stycznia 2015 roku.

Marcin Kierwiński zaleca natomiast powstrzymanie się przed nagłymi decyzjami. - Poczekałbym i zobaczył, jakie będą tendencje na rynkach globalnych. Boję się takich prostych recept, jakie dziś przedstawiło Prawo i Sprawiedliwość. Nigdy przecież nic nie jest za darmo, interwencja państwa oznacza koszt dla banków, a to z kolei ewentualny koszt dla wszystkich ich klientów - wyjaśnił.

Goście debaty "Mam swój rozum" dyskutowali także o sytuacji polskich kopalń.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Zuzanną Dąbrowska
Goście: wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), Włodzimierz Czarzasty (SLD), Marcin Kierwiński (PO)

Materiał dźwiękowy przygotowała: Ewa Syta
Data emisji: 16.01.2015
Godzina emisji: 16.25

(asz)

>>>Zapis całej debaty

Czytaj także

Pogrzeb Józefa Oleksego. Został pochowany na warszawskich Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 21:30
W pogrzebie byłego premiera Józefa Oleksego wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i szefowa rządu Ewa Kopacz. Polityk zmarł w ubiegły piątek po długiej chorobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Leszek Balcerowicz: wsparcie spłacających kredyty we franku byłoby niemoralne

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 12:48
Były prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz uważa, że mocny kurs franka nie utrzyma się długo, bo byłoby to zgubne dla szwajcarskiej gospodarki
rozwiń zwiń