W czym Polska może pomóc Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 21:16
W 2014 roku pomoc humanitarna Polski dla Ukrainy wyniosła siedem milionów złotych. Czy Polska może bardziej pomóc Ukrainie? I czy tylko materialnie?
Audio
  • Polska pomoc dla Ukrainy (Popołudnie z radiową Jedynką)
Premierzy Poplski Ewa Kopacz (P) i Ukrainy Arsenij Jaceniuk (L) podczas konferencji prasowej po rozmowach plenarnych PAPRadek Pietruszka
Premierzy Poplski Ewa Kopacz (P) i Ukrainy Arsenij Jaceniuk (L) podczas konferencji prasowej po rozmowach plenarnych PAP/Radek Pietruszka Foto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Ewa Kopacz wraz z dużą grupą polskich ministrów odwiedziła w poniedziałek Kijów. To pierwsza od ponad trzech lat wizyta szefa polskiego rządu na Ukrainie. Premier omawiała formy pomocy, jakiej można udzielić Ukrainie.

Piotr Andrusieczko, redaktor naczelny "Ukraińskiego żurnała" oraz laureat nagrody Grand Press podkreśla, że na Ukrainie polska pomoc jest widoczna. Jego zdaniem, bardzo dobrą pracę wykonują polskie organizacje pozarządowe. One działają od początku Majdanu niezależnie od polityków.

Andrusieczko wyjaśnia, że na wschodzie Ukrainy potrzebna jest wszelka pomoc. Według niego, Polacy na Ukrainie są postrzegani różnie w zależności od miejsca. Po stronie ukraińskiej Polskę uważa się za sojusznika i partnera, na którego można liczyć. Po stronie separatystów postrzeganie Polski jest negatywne. Dziennikarz wskazuje, że ludzie są tam pod wpływem mediów prorosyjskich.

Raport Ukraina >>> przeczytaj więcej
Natalia Panczenko z Fundacji Otwarty Dialog oraz Euromajdan podkreśla, że dla Ukraińców wizyta polskiej premier pokazuje, że Warszawa nie pozostawia Ukrainy samej. Wskazuje, że Ukrainę czeka wiele poważnych reform, a Polska może w tym zakresie służyć swoim doświadczeniem. Zwraca uwagę, że każda pomoc jest cenna, bo zapotrzebowanie jest bardzo duże. Jej zdaniem, pomoc w reformowaniu państwa jest nawet ważniejsza niż pomoc humanitarna. Bo wojna kiedyś się skończy, a obecnie wiele struktur poaństwowych nie działa, lub działa źle
Grzegorz Gromadzki z Fundacji Batorego przypomiona, że na Ukrainie jest ok. 600 tysięcy ludzi, którzy musieli opuścić swe domy na wschodzie kraju. Jego zdaniem, polska pomoc jest niewystarczająca, a wewnętrznym uchodźcom trzeba udzielić wsparcia. Niektórzy z uciekinierów nie mają do czego wracać, bo już nie ma ich domów, a nawet miejscowości. Gość radiowej Jedynki uważa, że przekazując Ukraińcom doświadczenia w reformowaniu kraju powinniśmy się również podzielić tymi negatywnymi.  
Uczestnicy debaty w radiowej Jedynce zwracają uwagę, że organizacje pomocowe muszą spełnić wiele formalnych warunków, które często opóźniają dostarczenie pomocy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Wojciech Cegielski
Goście: Natalia Panczenko z Fundacji Otwarty Dialog oraz Euromajdan, Grzegorz Gromadzki z Fundacji Batorego, Piotr Andrusieczko, redaktor naczelny "Ukraińskiego żurnała" oraz laureat nagrody Grand Press (telefonicznie)
Data emisji:
19.01.2015
Godzina emisji: 16.20

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Kowal: Polsce brakuje całościowej wizji stosunków z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 08:30
Do wizyty premier Ewy Kopacz na Ukrainie dochodzi za późno - uważa byly wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal. W rozmowie z portalem PolskieRadio.pl mówi, że pod obecny gabinet może być pierwszym, w ostatnich latach, ktory nie weźmie udziału w formułowaniu politycznych aspektów działania Unii Europejskiej na Wschodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej świata: Co Polska może zaofiarować Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 19:00
Szef polskiego rządu pierwszy raz od prawie czterech lat z wizytą na Ukrainie. Premier Ewa Kopacz rozmawiała kwestii bezpieczeństwa w konflikcie z Rosją a także o wsparciu Polski dla reform na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Kopacz oferuje Ukrainie 100 milionów euro pożyczki. Na Donbas i reformy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 22:02
Polska ma udzielić Ukrainie kredytu w wysokości 100 milionów euro. Pieniądze mają być przeznaczone na odbudowę Donbasu i wspieranie reform. Kredyt zostanie rozłożony na 10 lat. Ustalenia te zapadły podczas wizyty w Kijowie Ewy Kopacz.
rozwiń zwiń