X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Wiedza nie chroni przed złem"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 19:50
Jakie znaczenie dla kształtowania przyszłości świata ma pamięć o historii? O tym oraz o wartości miejsc pamięci i ich edukacyjnej roli rozmawiali goście Jedynkowej debaty.
Audio
  • 70. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Wiedza nie chroni przed złem" (Popołudnie z Jedynką)
Rzeźba z metalu upamiętniająca rodziny rozdzielane tuż po przywiezieniu pociągami do obozu Auschwitz-Birkenau
Rzeźba z metalu upamiętniająca rodziny rozdzielane tuż po przywiezieniu pociągami do obozu Auschwitz-Birkenau Foto: PAP/DPA/Frank Schumann

Zanim kompleks nazistowskich obozów Auschwitz-Birkenau został wyzwolony, na więźniach dokonano ostatnich egzekucji, w powietrze wysadzono komory gazowe i krematoria, palono dokumenty, a blisko 60 tysięcy osób wypędzono w marsze śmierci. W ciągu 5 lat istnienia do miejsca kaźni trafiło około 1,3 miliona ludzi, z czego 405 tys. zarejestrowano jako więźniów. - Większość zamordowanych to byli Żydzi - około miliona osób, kolejną ogromną grupę ofiar stanowili Polacy - od 70 do 75 tys., Romowie - 21 tys. i 15 tys. jeńców radzieckich - podaje Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Gdy 27 stycznia 1945 obóz wyzwalała 60. Armia Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej, na jego terenie przebywało kilka tysięcy jeńców.

Wiedza i pamięć

Każdego roku do tego Miejsca Pamięci przyjeżdżają ludzie z całego świata, tylko w 2014 było ich ponad 1,5 miliona. Czego szukają? Co robią ze zdobytą tu wiedzą i doświadczeniami? - Przeszłość ma funkcję edukacyjną. Wydaje się, że to powinna być lekcja, ale nie trzeba mieć zbyt dużych oczekiwań wobec historii - uważa prof. Jolanta Żyndul z Muzeum Historii Żydów Polskich. Jej zdaniem sam Holokaust - który wydarzył się 20 lat po I wojnie światowej, wojnie totalnej - oraz wydarzenia na świecie dowodzą, że wiedza nie chroni przed stereotypami, nienawiścią i popełnianiem tych samych błędów.

Zgadza się z tym Andrzej Kacorzyk, który jednak dodaje, że wiedza daje szansę, by złe rzeczy w świecie pokonywać. - Najważniejsza jest sama wizyta w autentycznym miejscu pamięci, które do tej pory zachowuje swą czytelność, rozpoznawalność. Wszystkie obiekty i przedmioty tu zgromadzone tworzą potęgę tego miejsca, za każdym z nich ukryte są indywidualne historie - podkreśla. Nie chodzi jednak o oddziaływanie na emocje, ale dojrzałe przyjęcie faktów, a do tego może przygotować właściwa edukacja.

Rolą tej ostatniej jest także troska o pamięć językową - goście Radiowej Jedynki są zgodni co do znaczenia, jakie ma korygowanie takich błędów jak "polskie obozy" czy "zwiedzanie" obozów koncentracyjnych - oraz uczenie wrażliwości i pokazywanie wartości w życiu społecznym na co dzień.

Goście Radiowej Jedynki rozmawiali również o tym, jak wygląda troska o miejsca pamięci w Niemczech oraz o nauczaniu historii w Polsce.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Artur Wolski
Goście: prof. Jolanta Żyndul z Muzeum Historii Żydów Polskich, prof. Cezary Król - dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN, prof. Robert Traba - dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, Andrzej Kacorzyk - zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 16.25
(asz/jp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PE uczcił 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. "Krzyk przestrogi i desperacji"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 12:26
- Codziennie powinniśmy się przeciwstawiać powrotowi ksenofobii, nie możemy na nienawiść odpowiadać nienawiścią - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj wypowiedzi Grzegorza Schetyny, która wywołała w Moskwie burzę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 11:19
Prowokacja, bluźnierstwo fałszowanie historii - to tylko niektóre z opinii, jakie padają w Moskwie po wypowiedzi ministra Grzegorza Schetyny, że obóz Auschwitz-Birkenau wyzwalali żołnierze ukraińscy.
rozwiń zwiń