X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kronika Powstania Styczniowego dostępna na płytach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
Przez cały 2013 rok - rok jubileuszowy, w którym minęło 150 lat od powstania styczniowego - na antenie Radiowej Jedynki nadawaliśmy dźwiękową historię tamtych wydarzeń.
Audio
  • Kronika Powstania Styczniowego dostępna na płytach (Popołudnie z Jedynka)
Powstańczy oddział - fragment okładki albumu Kronika Powstania Styczniowego
Powstańczy oddział - fragment okładki albumu "Kronika Powstania Styczniowego"Foto: Polskie Radio

W Kronice Powstania Styczniowego , złożonej z 68 audycji, autorzy cyklu Dorota Truszczak i Andrzej Sowa oddali głos wielkim dowódcom i szeregowym żołnierzom.

- Rozpoczynając pracę byliśmy przerażeni - wspomina dziennikarka Jedynki - ale nie ogromem pracy, tylko tym, czy wytrzymają to nasi słuchacze. Do tej pory w mediach nikt czegoś takiego nie zrobił - podkreśla.

/

Dorota Truszczak dodaje, że w każdym z odcinków wykorzystano wiedzę współczesnych historyków, archiwalne materiały radiowe oraz - co szczególnie ją cieszy - "wywiady" z uczestnikami styczniowych wydarzeń. - Mogłam rozmawiać i z Romualdem Trauguttem, i z Anną Pustowójtówną, i z Aleksandrem Wielopolskim. Nasi starsi słuchacze podkreślali, że przez tę unikatową formułę czuli jakby uczestniczyli w wydarzeniach, które działy się wczoraj - podkreśla.

 

Powstanie Styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

Patronat nad cyklem radiowym objął prezydent Bronisław Komorowski, a całość ukazała się w postaci albumu płytowego. - Liczę na to, że zainteresuje się nim Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kronika znajdzie się we wszystkich bibliotekach szkolnych - mówił 22 stycznia, w 152. rocznicę wybuchu powstania, Maciej Klimczak z Kancelarii Prezydenta.

- - -
Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX wieku, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku.
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób. Na zesłanie skazano co najmniej 38 tys. osób.

***

Przygotowała: Ewa Syta
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji: 15.00-19.00
Materiał został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

(asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
isia012@wp.pl2015-11-11 10:35 Zgłoś
Zawsze interesowało mnie powstanie styczniowe ponieważ jestem prawnuczką powstańca Aleksandra Delinowskiego był Rotmistrzem/z opowiadań mojej babci/ Szukając wiersza p.t. "List do Matki"z okopów powstańczych - wiesz bardzo długi 16 kartek zeszytowych który recytowała moja Mama. a zeszyt gdzieś zaginął. Chciałam dzisiaj odszukać go w internecie - nie znalazłam ale trafiłam na tą właśnie stronę.SERDECZŃIE DZIĘKUJĘ AUTOROM - bo dzięki tym artykułom wzbogacę swoją wiedzę o Powstaniu a może znajdę jeszcze jakiś Ślad o moim Pradziadku.

Czytaj także

Romuald Traugutt, czyli dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:09
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 156 lat temu Romuald Traugutt objął urząd dyktatora Powstania Styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 06:03
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek. Ostatnia "Kronika Powstania Styczniowego" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:02
Niewątpliwie do klęski powstania styczniowego przyczyniło się aresztowanie jego ostatniego dyktatora. Romuald Traugutt nie próbował zresztą ratować życia i w śledztwie nikogo nie wydał. Rosjanie stracili go 5 sierpnia 1864 roku.
rozwiń zwiń