X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy stabilność Lasów Państwowych jest zagrożona? Dyrektor LP tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 16:23
- Nie ma żadnej destabilizacji naszych jednostek organizacyjnych (…), nie ma obaw o prywatyzację Lasów Państwowych – zapewnia w radiowej Jedynce ich dyrektor Adam Wasiak.
Audio
  • Adam Wasiak, dyrektor Lasów Państwowych m.in. o kondycji finansowej tej firmy (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
  • Spór o Lasy Państwowe. Kto wykorzystuje niewiedzę obywateli? (Popołudnie z Jedynką)
Dyrektor Lasów Państwowych Adam Wasiak
Dyrektor Lasów Państwowych Adam WasiakFoto: Wojciech Kusiński PR

Według znowelizowanej w styczniu 2014 ustawy, Lasy Państwowe w zeszłym i obecnym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy będą rocznie przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się ogólnopolskiego referendum w sprawie przyszłości Lasów. Pod wnioskiem zebrało już ponad 2.5 mln podpisów. PiS domaga się również sejmowej debaty nt. przyszłości lasów i polskiej ziemi. Zdaniem polityków tej partii, działania koalicji PO-PSL przyczyniają się do destabilizacji Lasów Państwowych. Obawiają się także, że rząd będzie chciał sprywatyzować tę firmę.

- Sytuacja Lasów jest stabilna finansowo – mówi w "Popołudniu z radiową Jedynką" dyrektor LP Adam Wasiak. Ze wstępnych szacunków wydaje się, że rok 2014 firma zakończy wynikiem na poziomie około 400 milionów złotych zysku. - Jest to znacznie więcej niż planowaliśmy, bo wcześniej ocenialiśmy go na około 150 milionów – wyjaśnia gość audycji. Jak tłumaczy, związane jest z to wieloma czynnikami, "bo las to żywy organizm i nie da się dokładnie zaplanować”.

Podstawowy przychód Lasów Państwowych pochodzi ze sprzedaży drewna. Stanowi ona 90 proc. wpływów. - Prowadzimy sprzedaż na zasadzie aukcji i dlatego nie do końca można obliczyć wynik finansowy. Rynek drzewny jest w dobrej kondycji, tak jak Lasy Państwowe, a co roku notowany jest wzrost cen drewna – tłumaczy Wasiak.

Dyrektor wyjaśnia, że zgodnie z ustawą, do budżetu państwa trafiło już 800 mln w czterech ratach. - To efekt zgromadzonych pieniędzy w poprzednich latach – mówi i dodaje, że firma ograniczyła także swoje wydatki poprzez zmniejszenie kosztów administracyjnych i inwestycji. Jeśli chodzi o ten rok, to ze wstępnych danych wynika, że także będzie możliwa spłata zobowiązania narzuconego przez Sejm – mówi gość Jedynki.

Dyrektor zapewnia także, że nie ma obaw o prywatyzację Lasów Państwowych. - Wiem, że takich pomysłów nie ma. Wierzę, ze społeczeństwo i politycy są na tyle odpowiedzialni i na tyle mają wiedzy przyrodniczej, że nigdy nie zdecydują się na sprywatyzowanie dobrze funkcjonującego organizmu państwowego zarządzającego przyrodą – mówi Wasiak.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Kamila Terpiał
Goście: Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych

Materiał dźwiekowy przygotował: Patryk Michalski

Data emisji : 23.01.2015
Godzina emisji: 15.40

iz/asz

Komentarze1
aby dodać komentarz
zapleśniony2015-01-26 11:16 Zgłoś
Szanuję Pana Dyrektora, ale słuchając tego wywiadu ma się wrażenie że to mówi to co wypada powiedzieć aby żyć w zgodzie z rządzącymi, a nie to co powinno być powiedziane. Nie rozumiem dlaczego owy zapis w konstytucji byłby dobry dla LP. Jaka dobroć płynie z tego zapisu? Tym bardziej że Pan Adam Wasiak mówi że obecna forma istnienia LP jest bardzo dobra. Zgadzam się z Panem w tym że powinniśmy się zachować odpowiedzialnie i wspierać budżet państwa. Wątpliwości mam jednak do sposobu w jaki rząd sięgną po pieniądze LP. Moim zdaniem racjonalne jest oddawanie pewnego procentu od zysku, ale żądanie 1,6 mld zł to bardzo brzydka forma. Nie chcę mówić o konsekwencjach tego działania, ograniczone inwestycje odbiły się na prowadzeniu gospodarki leśnej.

Czytaj także

Sejm przyjął ustawę o lasach. "To dobry pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
- Jestem spokojny, nie zanosi się na katastrofę, czy tragedię w Lasach Państwowych - powiedział w radiowej Jedynce Adam Wasiak, dyrektor generalny tego przedsiębiorstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS chce referendum ws. Lasów Państwowych: 2,5 miliona podpisów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 15:42
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie kolejne podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych. Jest już ich ponad 2.5 mln. PiS domaga się również sejmowej debaty nt. przyszłości lasów i polskiej ziemi.
rozwiń zwiń