X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

90 lat Polskiego Radia. Wszystko zaczęło się od tego komunikatu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:21
"Halo, halo. Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Warszawa, Polska, długość fali 385 m - brzmiał komunikat nadany 1 lutego 1925 roku.
Audio
  • 90 lat temu nadano pierwszy w Polsce próbny komunikat radiowy (Popołudnie z Jedynką)
1 lutego 1925 r. nadano pierwszy w Polsce próbny komunikat radiowy. Operację przeprowadziło Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, którego zespół kilka miesięcy później stał się fundamentem Polskiego Radia
1 lutego 1925 r. nadano pierwszy w Polsce próbny komunikat radiowy. Operację przeprowadziło Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, którego zespół kilka miesięcy później stał się fundamentem Polskiego RadiaFoto: Wikipedia/Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Polsce komunikat usłyszało zaledwie kilka osób, ale w Europie został on zauważony. - W ciągu kilku dni otrzymaliśmy z Wiednia, Londynu, Paryża wiadomości od rozmaitych osób, które tę stację odbierały i cieszyły się niesłychanie, że wreszcie mogły usłyszeć ojczysty język - wspomina w archiwalnym nagraniu inż. Roman Rudniewski, szef i spiker pierwszej radiostacji.

18 sierpnia 1925 roku Ministerstwo Przemysłu i Handlu rozstrzygnęło konkurs na koncesję na nadawanie przez 20 lat programu ogólnopolskiego. Zgłosiło się do niego 10 spółek i firm, w tym nadające już Polskie Towarzystwo Radiotechniczne i spółka Polskie Radio. Wygrała ta ostatnia.

- Warunki konkursu mówiły, że spółka do końca roku ma rozpocząć nadawanie programów. Niestety tak się nie stało. Spółka zaczęła jednak przygotowania. Najprostsze było przejęcie studia, nadajnika i zespołu PTR - tłumaczy dziennikarz Radiowej Jedynki Krzysztof Michalski.

Pierwszy program pod szyldem Polskiego Radia nadano 18 kwietnia 1926 r. Ten dzień uznaje się za datę powstania Radiowej Jedynki.

Z okazji 90-lecia Polskiego Radia Jedynka przygotowała specjalny cykl, w którym przypomina historię rozgłośni. Jego kolejne odsłony pojawiać będą się na antenie w każdy wtorek i czwartek w "Sygnałach dnia" i "Popołudniu z Jedynką" (do 21 kwietnia włącznie).

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 3.02.2015

Godzina emisji: 17.22

Materiał został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

pg/mm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes Andrzej Siezieniewski: w otoczeniu cyfrowym radio nie może pozostawać wyspą analogową

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:24
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia uważa, że cyfryzacja pomoże Polskiemu Radiu w realizacji misji i dostosowaniu oferty do potrzeb różnych odbiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio jest cząstką życia prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Zawsze mi towarzyszyło"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 10:54
Od dzieciństwa po dziś dzień radio jest obecne w życiu prezydenta. Bronisław Komorowski mówił w Jedynce, że z radiem spotkał się już w dzieciństwie, a tę przygodę kontynuował w młodości, aż po dorosłe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat: od pierwszej audycji do radia cyfrowego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:00
Emisję pierwszego polskiego programu zawdzięczamy Zygmuntowi Chamcowi. O tym wizjonerze oraz o zadaniach radia publicznego w XXI wieku mówił prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń