90 lat Polskiego Radia. Wszystko zaczęło się od tego komunikatu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:21
"Halo, halo. Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Warszawa, Polska, długość fali 385 m - brzmiał komunikat nadany 1 lutego 1925 roku.
Audio
  • 90 lat temu nadano pierwszy w Polsce próbny komunikat radiowy (Popołudnie z Jedynką)
1 lutego 1925 r. nadano pierwszy w Polsce próbny komunikat radiowy. Operację przeprowadziło Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, którego zespół kilka miesięcy później stał się fundamentem Polskiego Radia
1 lutego 1925 r. nadano pierwszy w Polsce próbny komunikat radiowy. Operację przeprowadziło Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, którego zespół kilka miesięcy później stał się fundamentem Polskiego RadiaFoto: Wikipedia/Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Polsce komunikat usłyszało zaledwie kilka osób, ale w Europie został on zauważony. - W ciągu kilku dni otrzymaliśmy z Wiednia, Londynu, Paryża wiadomości od rozmaitych osób, które tę stację odbierały i cieszyły się niesłychanie, że wreszcie mogły usłyszeć ojczysty język - wspomina w archiwalnym nagraniu inż. Roman Rudniewski, szef i spiker pierwszej radiostacji.

18 sierpnia 1925 roku Ministerstwo Przemysłu i Handlu rozstrzygnęło konkurs na koncesję na nadawanie przez 20 lat programu ogólnopolskiego. Zgłosiło się do niego 10 spółek i firm, w tym nadające już Polskie Towarzystwo Radiotechniczne i spółka Polskie Radio. Wygrała ta ostatnia.

- Warunki konkursu mówiły, że spółka do końca roku ma rozpocząć nadawanie programów. Niestety tak się nie stało. Spółka zaczęła jednak przygotowania. Najprostsze było przejęcie studia, nadajnika i zespołu PTR - tłumaczy dziennikarz Radiowej Jedynki Krzysztof Michalski.

Pierwszy program pod szyldem Polskiego Radia nadano 18 kwietnia 1926 r. Ten dzień uznaje się za datę powstania Radiowej Jedynki.

Z okazji 90-lecia Polskiego Radia Jedynka przygotowała specjalny cykl, w którym przypomina historię rozgłośni. Jego kolejne odsłony pojawiać będą się na antenie w każdy wtorek i czwartek w "Sygnałach dnia" i "Popołudniu z Jedynką" (do 21 kwietnia włącznie).

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 3.02.2015

Godzina emisji: 17.22

Materiał został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

pg/mm


Czytaj także

Prezes Andrzej Siezieniewski: w otoczeniu cyfrowym radio nie może pozostawać wyspą analogową

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:24
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia uważa, że cyfryzacja pomoże Polskiemu Radiu w realizacji misji i dostosowaniu oferty do potrzeb różnych odbiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio jest cząstką życia prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Zawsze mi towarzyszyło"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 10:54
Od dzieciństwa po dziś dzień radio jest obecne w życiu prezydenta. Bronisław Komorowski mówił w Jedynce, że z radiem spotkał się już w dzieciństwie, a tę przygodę kontynuował w młodości, aż po dorosłe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat: od pierwszej audycji do radia cyfrowego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:00
Emisję pierwszego polskiego programu zawdzięczamy Zygmuntowi Chamcowi. O tym wizjonerze oraz o zadaniach radia publicznego w XXI wieku mówił prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń