Wiceminister zdrowia: ustawa o in vitro powinna wejść w życie w 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 16:28
Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia powiedział, że ustawa o in vitro powinna zostać przegłosowana jeszcze w tej kadencji. To oznaczałoby, że wejdzie w życie w 2016 r.
Audio
  • Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann o ustawie regulującej zabiegi in vitro (Popołudnie z Jedynką)
Sławomir Neumann w studiu radiowej Jedynki
Sławomir Neumann w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wiceminister zdrowia powiedział w Jedynce, że rząd prawdopodobnie jeszcze w lutym przyjmie ustawę o in vitro. Jego zdaniem Sejm przegłosuje ją w tej kadencji.

Sławomir Neumann zwrócił uwagę, że projektów ustaw regulujących in vitro powstało w ostatnich latach kilka, ale żaden nie przeszedł drogi legislacyjnej. Obecny projekt jest na ostatnim etapie uzgodnień w rządzie.

Wiceminister zdrowia zwrócił uwagę, że jesteśmy w Unii Europejskiej ostatnim krajem, który jeszcze nie ma takiej ustawy, co ciągle wytyka nam Komisja Europejska.

Gość Jedynki wyjaśnił jednak, że nie łatwo w tej sprawie o konsensus i sejmową większość. Neumann przypomniał, że Sejm odrzucał projekty zakazujące zabiegów in vitro, ale nie poparł większościowo żadnego innego.

Wiceminister zdrowia stwierdził, że ostatni przypadek, gdy okazało się, że podczas zabiegu in vitro kobiecie wszczepiono cudzą komórkę jajową, to tylko kolejny dowód na to, że regulacje są potrzebne. Zwrócił uwagę, że tego zabiegu dokonano w klinice objętej kontrolą Ministerstwa Zdrowia, ale wiele takich placówek w ogóle nie jest kontrolowanych.

- Te przepisy prawne są niezbędne, żeby uregulować bezpieczeństwo nie tylko zarodków, ale też par - powiedział gość Jedynki.

Sławomir Neumann mówił, że obecnie w Polsce działają kliniki in vitro, ale nie ma żadnej ochrony dla par i zarodków. Nowa ustawa ma zakazać handlu i niszczenia zarodków. Jak podkreślił wiceminister zdrowia, powoli obrońcy życia zaczynają przekonywać się, że taka ustawa jest konieczna, ponieważ obecna sytuacja zarodków jest zupełnie nieuregulowana.

Gość Jedynki mówił także o pakiecie onkologicznym i klinikach, które nie będą brały udziału w tym projekcie. Jak podkreślił, jest on przeznaczony dla najlepszych placówek medycznych, a nie dla wszystkich i liczy się przede wszystkim dochowanie zapisanych w ustawie terminów.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: Sławomir Neumann (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 5.02.2015

Godzina emisji: 15.30

bk, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Lekarze: nie chodzi o pieniądze. Nie chcemy być biurokratami

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 19:58
Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zapewniają, że w sporze z Ministerstwem Zdrowia nie chodzi o pieniądze. Medycy chcą zmian w systemie opieki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: zmiany zostały zapoczątkowane, będziemy je monitorować

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 11:27
- Wprowadzamy istotne zmiany w systemie ochrony zdrowia, które będziemy szczegółowo monitorować - zapewnił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, po zakończonych w środę negocjacjach między ministerstwem a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń