Szpica NATO. "Zaufanie trudno będzie odbudować"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 17:33
- NATO opierało swoją aktywność na zaufaniu i trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że to zaufanie, wobec partnerów funkcjonujących w otoczeniu Sojuszu, zostało nadużyte - uważa płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego WP.
Audio
  • Szpica NATO. "Zaufanie trudno będzie odbudować" (Popołudnie z Jedynką)
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że jeszcze w tym roku NATO otworzy specjalne centrum treningowe w stolicy Gruzji. 5.02.2015. Bruksela, Belgia
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że jeszcze w tym roku NATO otworzy specjalne centrum treningowe w stolicy Gruzji. 5.02.2015. Bruksela, BelgiaFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Pięć tysięcy żołnierzy z co najmniej sześciu krajów i gotowość do działania w 48 godzin - tak ma wyglądać NATO-wska szpica. Oddział superszybkiego reagowania, który ma powstać najdalej w 2017 roku to odpowiedź Sojuszu na rosnące zagrożenie ze strony Rosji.

Decyzje te zapadły podczas szczytu ministrów obrony państw NATO. Politycy postanowili też o zwiększeniu regularnych sił szybkiego reagowania Sojuszu z 13 do 30 tysięcy podkreślają jednak, że zwiększenie obecności wojsk na wschodzie Europy ma charakter wyłącznie obronny.
O problemach związanych z bezpieczeństwem rozmawiali goście Radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Goście: Mariusz Cielma portal DziennikZbrojny.pl, płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego WP, Wojciech Lorenz - analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i przemysłu obronnego PISM
Data emisji: 9.02.2015
Godzina emisji: 16.25

(asz)

>>>Zapis całej debaty

Czytaj także

NATO umacnia wschodnią flankę: Polska weźmie udział w "szpicy". Ważne słowa Tomasza Siemoniaka

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 21:35
Sześć krajów zadeklarowało udział w szpicy NATO. Nowe siły super-szybkiego reagowania Sojuszu mają liczyć 5 tysięcy żołnierzy i być gotowe w połowie 2016 roku lub w 2017 roku. Takie są najważniejsze ustalenia zakończonego w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siły szybkiego reagowania będą działały w Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 18:39
Tymczasowa szpica już działa w Europie. Ministrowie obrony państw Sojuszu Północno-Atlantyckiego rozmawiali dziś w Brukseli również o stałym rozlokowaniu jednostek szybkiego reagowania w krajach na wschodzie Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka: Moskwa obawia się szkolenia ukraińskich żołnierzy przez siły NATO

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 21:39
- Moskwa krytykuje polsko-ukraińsko-litewską brygadę, gdyż obawia się szkolenia ukraińskich żołnierzy przez siły NATO. Rosji zależy, żeby Ukraina nie tylko nie weszła, ale i nie zbliżała się do Sojuszu - mówi w radiowej Jedynce ekspertka Anna Maria Dyner.
rozwiń zwiń