"Non stop w gotowości". Prezes Polskiego Radia o pracy korespondenta

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 16:10
- Często nie można było zająć się własnym życiem, gdyż od godz. 6 rano do 23 musiałem być non stop w gotowości - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia.
Audio
  • "Non stop w gotowości". Prezes Polskiego Radia o pracy korespondenta (Popołudnie z Jedynką)
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio/ Wojciech Kusiński

Andrzej Siezieniewski w latach 1989-1994 był korespondentem w Moskwie. - To był fascynujący czas. Z punktu widzenia dziennikarskiego najbardziej frapujący, interesujący, najgłębiej wrył się w moją pamięć - mówił gość Jedynki.

Prezes Polskiego Radia wspominał, że od strony technicznej na przestrzeni lat wiele zmieniło się w jego pracy. Jak podkreślił, przeszedł drogę "od korespondenta bamboszowego do stanu stuprocentowej mobilizacji przez 24 godziny na dobę".

- Wyjeżdżałem jako korespondent o bardzo uregulowanym sposobie życia, gdzie rytm pracy wyznaczały tzw. połączenia kablowe między Warszawą a Moskwą. Przygotowywałem korespondencje raczej o charakterze ponadczasowym, newsowe było może 2-3 materiały - opowiadał gość Jedynki.

W miarę postępu technologicznego skończyło się jednak na tym - tłumaczył Andrzej Siezieniewski - że obawiałem się wstać od biurka i odłączyć od telefonu, gdyż za chwilę do mnie zadzwonią i będę musiał wchodzić na żywo na antenę.

Prezes Polskiego Radia mówił również o tym, że to był czas, gdy walczyło się o przetrwanie. - Szalał dziki kapitalizm. Wiele rzeczy można było dostać, ale kosztowało to znacznie więcej niż w normalnych warunkach - zaznaczył gość Jedynki.

Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia >>>

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

***

Tytuł audycji: Popołudniwe z radiową Jedynką

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Andrzej Siezieniewski

Data emisji: 11.02.2015

Godz. emisji: 15.30

mr/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Andrzej Siezieniewski: historia radia to powód do dumy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 12:50
- Rola społeczna radia była, jest i pozostanie bardzo ważna - mówił w Dwójce prezes Polskiego Radia w dniu uroczystej inauguracji obchodów 90. rocznicy powstania radiofonii w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radio łączy ludzi". Obchody rocznicy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:27
- Jestem przekonany, że Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Pamiętam, kiedy radia słuchało się rodzinnie. Tak pewnie długo jeszcze pozostanie. Bo jeśli coś chcemy wiedzieć, to sami siebie pytamy: co słychać? Nie pytamy: co widać? A o tym, co słychać najlepiej opowiada radio - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego sympozjum z okazji 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90-lecie Polskiego Radia. "By słuchaczom żyło się łatwiej"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 16:25
Krzysztof Luft mówił w Jedynce, że Polskie Radio nie jest anachronizmem. - Media publiczne tworzą pewien standard, którego nie da się pominąć - przekonywał , członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń