Nakręca się spirala protestów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 20:03
W tym tygodniu do Warszawy zjechali rolnicy, blokując drogi wjazdowe do miasta. Domagali się i o rekompensaty za straty spowodowane przez dziki, interwencji na rynku mleka i wieprzowiny oraz odwołania ministra rolnictwa.
Audio
  • Józef Zych, Ryszard Czarnecki i Włodzimierz Czarzasty o protestach w Polsce (Popołudnie z Jedynką)
Rolnicy wrócili już do domów, ale szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zapowiedział, że w związku z brakiem porozumienia z ministrem rolnictwa w przyszłym tygodniu Warszawę czeka najazd 100 tys. ludzi
Rolnicy wrócili już do domów, ale szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zapowiedział, że w związku z brakiem porozumienia z ministrem rolnictwa w przyszłym tygodniu Warszawę czeka najazd 100 tys. ludziFoto: PAP/Tomasz Gzell

- To nie są odpowiednie metody. Istnieje sto innych sposobów na to, żeby można było rozwiązywać spory - mówił w Jedynce Józef Zych z PSL. Jego zdaniem, dokładnie nie wiadomo było, o co rolnikom chodzi. - Jeden z protestujących domagał się, aby zmienić ustawę, jaką ustawę? - pytał Zych w debacie Jedynki "Mam swój rozum".  Jak jednak przyznał, w rolnictwie nie zawsze dobrze się dzieje. Istnieje m.in. problem z odszkodowaniami za zniszczenia wyrządzone przez dzikie zwierzęta –

Ryszard Czarnecki z PiS przypomniał, że delegację rolników przyjął Jarosław Kaczyński. - Na ulice wygoniła ich bieda. Nie demonizujmy ich, zachowują się bardzo spokojnie - powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jak tłumaczył, rolnicy protestują, bo rząd przez kilka lat udawał, że nie ma problemów. - Uważam, że protesty są zasadne - dodał Czarnecki.

Zdaniem Włodzimierza Czarzastego, ludzie nie protestują dlatego, że 2015 jest rokiem wyborczym. – Jest wiele niepozałatwianych spraw. Ludzie wyczuli też, że rząd jest słaby i można na nim wymusić niektóre rzeczy - powiedział. Czarzasty przypomniał problemy z wprowadzeniem pakietu onkologicznego, strajki górników i właśnie protesty rolników.

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Józef Zych (PSL), Ryszard Czarnecki (PiS), Włodzimierz Czarzasty (SLD)

Data emisji: 13.02.2015

Godz. emisji: 16.25

tj/mp

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Rolnicy odblokowali trasę z Warszawy do Lublina. "Wrócimy w przyszłym tygodniu"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 07:32
Rolnicy odjechali z podwarszawskiej miejscowości Zakręt, gdzie przez ostatnie kilkanaście godzin blokowali drogę krajową numer 2. Ostatnie kolumny traktorów wyruszyły w stronę Siedlec i Terespola.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Polsce. Paweł Lisicki: rząd sam sobie nawarzył piwa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 09:10
- Pani premier bardzo źle rozegrała pierwszy konflikt z górnikami, który tak naprawdę został w pewien sposób przez nią wywołany - mówi w Jedynce publicysta Paweł Lisicki ("Do Rzeczy").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes JSW złoży dymisję, ale stawia kilka warunków

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 17:41
Jest szansa na zrealizowanie głównego postulatu strajkujących górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Prezes spółki Jarosław Zagórowski zapowiedział na konferencji prasowej, że złoży rezygnację, ale pod pewnymi warunkami.
rozwiń zwiń