X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sławomir Broniarz: jesteśmy przeciwni łamaniu prawa

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 17:00
- Mechanizm, który prowadzi do przekazania szkoły w ręce stowarzyszenia w większości jest mechanizmem patologicznym, kryminogennym - powiedział w radiowej Jedynce prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
Audio
  • Sławomir Broniarz o przekazywaniu przez samorządy małych szkół fundacjom i stowarzyszeniom (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Prezes ZNP Sławomir Broniarz
Prezes ZNP Sławomir BroniarzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Z szacunków ZNP wynika, że ponad 2 tysiące małych szkół podstawowych może zostać w tym roku przekazanych stowarzyszeniu lub fundacji. Nauczyciele w szkołach, których prowadzenie zostało przekazane innym podmiotom nie są dalej zatrudniani w oparciu o przepisy ustawy Karta Nauczyciela, lecz w oparciu o Kodeks pracy. Według związkowców, ich warunki pracy i płacy ulegają w ten sposób pogorszeniu, tracą też możliwość awansu zawodowego. Nauczyciele zwracają również uwagę, że coraz częściej zdarzają się przypadki, że osoby powiązane z samorządami, bądź wysocy rangą urzędnicy samorządowi, wchodzą w skład spółek komunalnych, stowarzyszeń, fundacji i innych osób prawnych, które następnie przejmują od samorządu szkoły.

- Nie jesteśmy przeciwni przekazywaniu małych szkół stowarzyszeniom, natomiast jesteśmy przeciwni łamaniu prawa poprzez obchodzenie Karty Nauczyciela, po to, by zmniejszyć koszty funkcjonowania - wyjaśnił Sławomir Broniarz.

Według Broniarza samorządy czują się zwolnione z jakiegokolwiek elementu kontrolnego leżącego po stronie kuratora. Jego zdaniem demontaż nadzoru pedagogicznego na poziomie kuratoriów oświaty następuje od wielu lat, a kurator coraz bardziej traci na znaczeniu. Decyzją, która podsumowuje te działania było odjęcie kuratorowi uprawnień związanych z opiniowaniem arkuszy organizacyjnych szkoły oraz wypowiadaniem się w zakresie likwidacji szkół na danym terenie.

Przykładem nadużyć przy przekazywaniu ma być szkoła w Sitnie. Istnieje tam placówka, która jest zespołem szkolno-przedszkolnym. Wójt postanowił założyć przedszkole licząc na to, że rodzice zabiorą dzieci z oddziału przedszkolnego do przedszkola. W ten sposób szkoła będzie miała mniej niż 70 dzieci i będzie mógł przekazać ją w ręce fundacji. - W rezultacie w jednej izbie mamy dzieci z oddziału przedszkolnego i przedszkola, i o ile dobrze pamiętam, w oddziale przedszkolnym nie jest zatrudniona żadna nauczycielka, a dzieci pilnowane są przez personel przedszkola - powiedział prezes ZNP. - Proces przekształcania szkoły w Sitnie w jednostkę mniejszą niż określa ustawa ma coś z kabaretu, ale też jest ewidentnym łamaniem prawa - stwierdził Broniarz.

Prezes ZNP przyznał, że przekazanie szkoły w ręce organizacji pozarządowej, to droga do ratowania takiej placówki i miejsc pracy nauczycieli, ale także szansa dla miejscowości, aby szkoła na jej terenie pozostała. Samorząd może to zrobić tylko wówczas, gdy szkoła ma mniej niż 70 uczniów. To warunek wynegocjowany ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Kamila Terpiał

Gość: Sławomir Broniarz (prezez Związku Nauczycielstwa Polskiego)

Godz. emisji: 15.30

Data emisji: 03.02.2015

fc/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak