X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sześciolatek w szkole. Obowiązek czy prawo wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 16:20
- Rodzic powinien mieć wybór i jeśli zdecyduje, że chce wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły, to powinien mieć taką możliwość, ale tylko na podstawie oświadczenia woli, a nie obowiązkowo - mówi w radiowej Jedynce Karolina Elbanowska Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
Audio
  • Karolina Elbanowska - prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców o obowiązku szkolnym dla sześciolatków (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Wielu nauczycieli umiejętnościami odbiega od wyzwań dzisiejszej szkoły
Wielu nauczycieli umiejętnościami odbiega od wyzwań dzisiejszej szkołyFoto: Glow Images/East News

W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty. Projekt zakłada powrót do rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko w wieku siedmiu lat, a obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko w wieku sześciu lat.

- Chcemy mieć wybór. Jeśli rodzic uznaje, że jego dziecko nie jest gotowe do podjęcia edukacji, albo szkoła w jego okolicy nie jest gotowa do przyjęcia dzieci młodszych, to chcemy żeby mógł powiedzieć, że jego dziecko pozostanie jeszcze przez rok w dobrej edukacji przedszkolnej - mówi w audycji "Popołudnie z radiową Jedynką" Elżbieta Elbanowska - jedna z pomysłodawczyń zmiany ustawy.

Gość Jedynki zauważa, że rodzice powinni sami decydować, ponieważ część szkół nie jest przygotowana do przyjęcia młodszych dzieci, a roczniki, które są teraz posyłane do klas pierwszych są najliczniejsze od kilkunastu lat dlatego "w szkołach zapowiada się gigantyczna kumulacja". - Już teraz, są ogromne problemy logistyczne, bo w tym roku do szkoły poszło ponad 550 tysięcy uczniów, a w przyszłym roku będzie to 650 tysięcy uczniów, czyli niemal dwa razy więcej niż trzy lata temu - mówi Elbanowska. Jej zdaniem, właśnie dlatego część dzieci będzie chodziła do szkoły na godzinę 14. - To jest standard trzeciego świata - oburza się prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Elbanowska sądzi, że "posyłanie całego rocznika sześciolatków do szkoły w sytuacji, kiedy dzieci urodzone pod koniec roku będą tak naprawdę pięciolatkami, odbije się niekorzystnie nie tylko na ich edukacji, ale także na zdrowiu.

******

Tytuł audycji: Popołudnie Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Karolina Elbanowska (prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców)
Data emisji
: 3.03.2015
Godzina emisji: 15.40

iz/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak