Historyk MSZ: Wielka Brytania milczała o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 16:49
- Postawa Wielkiej Brytanii i USA w czasie II wojny światowej ws. Katynia jest poniekąd zrozumiała. Chodziło o jedność koalicji antyhitlerowskiej, a Katyń mógł w tym przeszkodzić - uważa Piotr Długołęcki, historyk z MSZ.
Audio
  • Piotr Długołęcki, historyk z MSZ: Wielka Brytania milczała o Katyniu (Popołudnie z Jedynką)
Piotr Długołęcki, historyk z MSZ
Piotr Długołęcki, historyk z MSZFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość "Popołudnia z Jedynką" przyznał jednocześnie, że politykę Zachodu ws. zbrodni katyńskiej po II wojnie światowej należałoby ocenić jako błędną. - Zarówno USA i Wielka Brytania nie uczyniły nic, żeby tą sprawę wyjaśnić - dodał historyk.

Polskie MSZ na początku kwietnia opublikowało 62 brytyjskie dokumenty z lat 1942-1980 dotyczące zbrodni katyńskiej.
Piotr Długołęcki wyjaśniał, że z opublikowanych dokumentów jasno wynika, że brytyjski premier Winston Churchill nie miał żadnych złudzeń, kto jest odpowiedzialny za zbrodnię katyńską. - Nie miał  także żadnych złudzeń, że ta wiedza wpłynie na jakąkolwiek zmianę polityki brytyjskiej wobec ZSRR. (…) Churchillowi zależało na zachowaniu jedności koalicji antyhitlerowskiej. Dla niego najważniejsza była wspólna walka przeciw Niemcom, a Katyń był sprawą, która mogłaby to popsuć - podkreślił.
Gość Jedynki powiedział, że przełom w brytyjskiej polityce ws. Katynia nastąpił w 1979 r. za sprawą premier Margaret Thatcher, która podjęła decyzję o udziale orkiestry i brytyjskiego ministra w uroczystościach rocznicowych przed pomnikiem katyńskim.
SERWIS KATYŃSKI >>>
Rozkaz zabicia Polaków bezpośrednio wydał Józef Stalin na początku marca 1940 roku. Na tej podstawie NKWD rozstrzelało około 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zabijano ich strzałem w tył głowy. Egzekucje trwały od początku kwietnia do maja 1940 r. w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Blisko 15 tysięcy ofiar stanowili więźniowie obozów w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Piotr Długołęcki (historyk z MSZ)

Data emisji: 9.04.2015

Godzina emisji: 15.31

to/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Józef Stalin nie odpowiada za zbrodnię w Katyniu? Jest decyzja Strasburga

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:33
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oddalił skargę wnuka Józefa Stalina Jewgienija Dżugaszwilego, który zarzucał dziennikowi "Nowaja Gazieta" zniesławienie byłego radzieckiego przywódcy w artykułach opisujących rozstrzelanie polskich jeńców w roku 1940 w Katyniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Brytyjczycy zataili prawdę w imię interesów z ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 20:41
Zarówno Winston Churchill, jak i jego następcy na stanowisku szefa brytyjskiego rządu w imię poprawnych stosunków ze Związkiem Radzieckim, nie chcieli ujawnić tragicznej prawdy o zbrodni katyńskiej. MSZ właśnie opublikowało 62 brytyjskie dokumenty z lat 1942-1980 dotyczące tej zbrodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: pamięć o zbrodni katyńskiej fundamentem naszej wolności

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 21:00
XX wiek nie zna drugiej takiej zbrodni - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości poświęconych 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, które odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
rozwiń zwiń