90 lat Polskiego Radia. "Historia - Program - Technika"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 17:05
Konferencją pod takim tytułem Polskie Radio podsumowuje swoje 90-lecie. Przez dwa dni w siedzibie publicznego nadawcy w Warszawie o jego przeszłości i przyszłości rozmawiali historycy, medioznawcy, technicy i dziennikarze.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. "Historia - Program - Technika" (Popołudnie z Jedynką)
Konferencja 90 lat Polskiego Radia. Historia - Program - Technika
Konferencja "90 lat Polskiego Radia. Historia - Program - Technika"Foto: W.Kusiński/Polskie Radio

- Konferencja kończy jubileuszowy cykl poświęconych Polskiemu Radiu rozważań naukowych, których celem było przybliżenie i spopularyzowanie jego dziejów i dokonań - tłumaczył prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Znalazło to wyraz w postaci publikacji książkowych "Polskie Radio na Kresach Wschodnich II RP" oraz "Polskie Radio w czasie II wojny światowej".

Podsumowano również lata powojenne. W sesji historycznej eksperci podkreślali, że w PRL komunistyczne władze wykorzystywały radio jako element propagandy. Jednak nawet wtedy Polskie Radio pełniło silną rolę kulturotwórczą i edukacyjną.

Podczas sesji poświęconej technice zaznaczono, że przyszłością jest radio cyfrowe. Wiceprzewodniczący KRRiT Witold Graboś przestrzegał, że za kilkadziesiąt lat grozi nam zanik analogowego radia. Wyjaśniał też, co może grozić Polsce, gdy nie będzie wspierała procesu cyfryzacji radiofonii.

1 października 2013 roku Polskie Radio, jako pierwsze w naszej części Europy, rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym.

***

Przygotowała: Dorota Piotrowska

Data emisji: 21.05.2015

Godzina emisji: 15.46

Materiał wyemitowano w audycji Popołudnie z Jedynką

tj/kk

Czytaj także

Andrzej Siezieniewski: dokonuje się technologiczna rewolucja w radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 10:00
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski jest pewien, że mimo postępu za 10 lat radio nadal będzie funkcjonowało, a my będziemy świętowali jego 100-lecie.
rozwiń zwiń