Nowatorski przeszczep w Polsce. "Transplantacja jest jak nowe życie"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 16:37
W Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie dokonano pierwszego w Polsce tzw. przeszczepu łańcuchowego nerek pobranych od żywych dawców niespokrewnionych.
Audio
  • Transplantacja nerek - zdrowie dla biorcy, a czym jest dla dawcy? (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie prof. Andrzej Chmura (C), szef projektu przeszczepu krzyżowego, prof. Artur Kwiatkowski (P) oraz chirurg dr Rafał Kieszek (L) podczas konferencji prasowej po zakończeni operacji
Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie prof. Andrzej Chmura (C), szef projektu przeszczepu krzyżowego, prof. Artur Kwiatkowski (P) oraz chirurg dr Rafał Kieszek (L) podczas konferencji prasowej po zakończeni operacjiFoto: PAP/Jacek Turczyk

W operacji uczestniczyły trzy pary. - Idea tego łańcucha polega na tym, że on się nigdy nie zamyka i nie kończy – mówi w Jedynce prof. Andrzej Chmura, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej szpitala, w którym przeprowadzono operację.

W wypadku tego konkretnego przeszczepu, liczba par została jednak ograniczona do trzech, z powodów logistycznych. Cała operacja trwała bowiem 12 godzin, a ponad 20 osób pracowało na trzech salach.

- Przeszczepienie nerki jest jak nowe życie – mówi prof. Chmura i dodaje, że najlepszą gwarancję sukcesu daje transplantacja od żywego dawcy, bo jest on natychmiast dostępny, a i narząd pozostaje w znakomitej kondycji. – To najlepsze, co może być. Chory poza tym, że bierze leki immunosupresyjne, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staje się zdrowym człowiekiem – wyjaśnia gość "Popołudnia z Jedynką.

Czy oddanie nerki chorej osobie wiąże się z niebezpieczeństwem dla dawcy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Przygotował: Marek Mądrzejewski

Gość: rof. Andrzej Chmura (kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie)

Data emisji: 25.06.2015

Godzina emisji: 15.30

iz/pg

Czytaj także

Rak piersi. Polscy genetycy odkryli groźny gen

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 11:47
Udało nam się wykazać, że gen RECQl jest odpowiedzialny za wysokie ryzyko raka piersi - mówił prof. Jan Lubiński, genetyk z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
rozwiń zwiń