Polska jest narażona na ataki hakerów?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 18:50
Zdaniem NIK rządowe systemy informatyczne są stale narażone na cyberataki. Z takim zagrożeniem muszą liczyć się z również firmy.
Audio
  • Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego o zagrożeniu cyberprzestępczością i hakerach (Popołudnie z Jedynką)
Polska jest narażona na ataki hakerów?
Foto: sxc.hu

Śledczy badają sprawę wycieku danych klientów Plus Banku, nie wykluczają też, że w czerwcu za paraliżem linii lotniczych LOT stał atak hakerów.

- Haker to nie przestępca, ale ktoś kto potrafi tak obejść kod, że program będzie działał szybciej, lepiej. Dla włamywaczy zarezerwowany jest osobny termin - crackers - wyjaśnił Marek Hołyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Przyznał jednak, że walka z niewłaściwym nazewnictwem nie przynosi efektu.

Gość zaznaczył, że cyberprzestępczość to w tej chwili już biznes. Są dziesiątki firm z dużym kapitałem, w których można wynająć 10 tys. Chińczyków, którzy przypuszczą atak albo zamówić strony podszywające się pod prawdziwe witryny rządowe czy bankowe. Co więcej firmy te dają gwarancję i zwracają pieniądze, jeśli podmiana strony się nie uda.

Hołyński w Jedynce radzi też jak indywidualny użytkownik może się bronić przed atakami w Internecie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Marek Hołyński (Polskie Towarzystwo Informatyczne, dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych))

Data emisji: 2.07.2015

Godzina emisji: 15.32

fc/ag

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
bumper2015-07-04 00:57 Zgłoś
Crakerzy stają się plagą naszych czasów, jeśli czegoś z tym nie zrobimy, to do końca zapanują nad siecią. Policja musi poważniej podchodzić do ataków w internecie i do skutku ścigać cyberprzestępców, a sądy wymierzać im większe kary.
observer2015-07-02 17:43 Zgłoś
Nareszcie poważnie zaczyna traktować się temat PRZESTĘPCÓW komputerowych. Włamać da się wszędzie, tylko kwestia czasu ale włamania do banków, atak na lotnisko itd. powinno ścigać się do skutku, bez przedawnienia żeby przestępcy nigdy nie spali spokojnie. Nieuchronność i maksymalny wymiar kary może powstrzyma kolejnych
Zobacz także