Polskie kąpieliska. Czy są czyste i bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 16:35
Polskie kąpieliska są coraz lepszej jakości. NIK stwierdziła jednak, że ich kontrole nie są przeprowadzane z częstotliwością zalecaną przez przepisy.
Audio
  • Czym się kierować wybierając kąpielisko? ( Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Strona internetowa Głównego Inspektoratu Sanitarnego zawiera serwis wymieniający i opisujący stan wszystkich kąpielisk w Polsce. To dobre źródło informacji dla turystów pod warunkiem szybkiej aktualizacji danych. Jak twierdzi jednak NIK, serwis nie jest regularnie odświeżany. - Nie zawsze jest tak, jak być powinno – przyznaje dr Bożena Krogulska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higienyi  dodaje, że "dlatego powinniśmy kierować się własnym rozsądkiem w wyborze miejsca do kąpieli”. – Mamy przecież oczy i uszy otwarte – mówi gość "Popołudnia z Jedynką”.

Bożena Krogulska przypomina, że każde kąpielisko zorganizowane powinno mieć tablicę informacyjną określającą klasyfikację danej wody. Na miejscu musi być ratownik i strefa do zabawy dla dzieci. Obowiązuje tam również zakaz wstępu z psami. Takich miejsc w Polsce jest ponad 200. 

W kraju mamy również 845 miejsca wyznaczone do kąpieli. Czym się różnią od zorganizowanych kąpielisk i jak wybrać te najlepsze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość: dr Bożena Krogulska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Państwowy Zakład Higieny)

Data emisji: 03.07.2015

Godz. emisji: 15.35

iz

Czytaj także

Wypożyczasz kajak albo rower wodny? Nigdy nie zostawiaj w zastaw dowodu osobistego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 14:47
- Wypożyczając sprzęt sportowy nie należy zostawiać w zastaw dokumentów potwierdzających tożsamość, a publikując na portalach społecznościowych zdjęcia znajomych powinniśmy mieć na to ich zgodę - przypomina w związku z wakacjami GIODO dr Edyta Bielak-Jomaa.
rozwiń zwiń