Dlaczego Jaguar wybrał Słowację, a nie Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 16:30
Polska przegrała ze Słowacją rywalizację o nową fabrykę Jaguara i 3,9 tys. miejsc pracy. Minister gospodarki tłumaczył, że oczekiwania inwestora – indyjskiego koncernu TATA – były zbyt wygórowane. Hindusi mieli oczekiwać pomocy publicznej przewyższającej to, co budżet przewidział dla 54 innych projektów zapewniających 40 tys. miejsc pracy.
Audio
  • Janusz Steinhoff o przegranym przez Polskę wyścigu o fabrykę Jaguara (Popołudnie z Jedynką)
Janusz Steinhoff w Jedynce analizował, dlaczego fabryka Jaguara powstanie na Słowacji, a nie w Polsce
Janusz Steinhoff w Jedynce analizował, dlaczego fabryka Jaguara powstanie na Słowacji, a nie w PolsceFoto: W.Kusiński/PR

Sądzę, że nie skala pomocy publicznej, ale wiele innych czynników mogło zdecydować o tym, że inwestorzy wybrali Słowację, a nie Polskę - powiedział w "Popołudniu z Jedynką" Janusz Steinhoff. Wpływ mogło mieć np. przyjęcie przez Słowację euro i możliwość uniknięcia ryzyka kursowego.

W opinii byłego ministra gospodarki istotna przy tej inwestycji jest infrastruktura komunikacyjna. – U nas z koleją nie jest najlepiej, z drogami też niespecjalnie, bo nie skończyliśmy ani jednej autostrady w terminie - ocenił. Naszym atutem są natomiast kwalifikacje ludzi, koszty pracy i bliskość potencjalnych odbiorców.

Gość Jedynki powiedział, że poszczególne kraje prześcigają się we wsparciu dla inwestorów poprzez pomoc publiczną, ale nie należy walczyć za wszelką cenę. – Jest cena graniczna, która ma uzasadnienie ekonomiczne - stwierdził Janusz Steinhoff. Podkreślił również, że pomoc publiczna narusza konkurencję w gospodarce.

Czy powinniśmy żałować, że silniki jaguara nie rykną u nas? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W niej także analiza ostatnich problemów Polski z zasilaniem.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Kamila Terpiał

Gość: Janusz Steinhoff (były wicepremier i minister gospodarki)

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 15.30

fc/pg

Czytaj także

Fabryka Jaguara Land Rovera powstanie na Słowacji. Wicepremier Janusz Piechociński: nie walczymy o inwestora za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 08:52
Nie walczymy o inwestora za wszelką cenę. Tak wicepremier Janusz Piechociński komentuje decyzję producenta Jaguara, który postanowił wybudować fabrykę na Słowacji, a nie w Polsce. Informacyjna Agencja Radiowa dowiedziała się nieoficjalnie, że Słowacja zaoferowała większe dofinansowanie do miejsc pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaguar jedzie na Słowację. Kopacz: musimy utrzymać równowagę między zachętą a stratą

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 17:27
Początkowe oczekiwania inwestora fabryki Jaguara w Polsce dot. pomocy publicznej przekraczały to, co budżet przewidział dla 54 projektów zapewniających 40 tys. miejsc pracy - zauważył wicepremier Janusz Piechociński. Dodał, że hindusi chcieli utworzyć 3,9 tys. miejsc pracy.
rozwiń zwiń