Wszystkie pokolenia Solidarności. Wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 08:47
- Przekaz 35-lecia postanowiliśmy zbudować w inny sposób niż pozostałe okrągłe rocznice. Odbędzie się wielka plenerowa impreza, gdzie chcemy pokazać wszystkie pokolenia, które tworzą Solidarność - mówi Marek Lewandowski, rzecznik związku.
Audio
  • Marek Lewandowski opowiada o obchodach 35-lecia "Solidarności" (Popołudnie z Jedynką)
Zwiedzający oglądają ekspozycję w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej, podczas 3. Święta Sali BHP
Zwiedzający oglądają ekspozycję w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej, podczas 3. Święta Sali BHPFoto: PAP/Adam Warżawa

Tegorocznym obchodom 35-lecia Solidarności i początku demokratycznych przemian w Polsce przyświeca hasło "Solidarność pokoleń". - Solidarność dzisiaj to już cztery pokolenia. Nie tylko ci, którzy ją zakładali i ci, którzy ją przeprowadzili przez stan wojenny, reaktywowali w 1989 roku. To także pokolenie, które musiało sobie radzić w nowej, kapitalistycznej Polsce i dzisiejsze, 20-latków, które wchodzi na rynek pracy - opowiada gość "Popołudnia z Jedynką". Jak dodaje, Solidarność jest dzisiaj zupełnie inna, choć wciąż taka sama, nieprzerwanie działająca.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
35. rocznica Sierpnia '80

Wielki festyn rodzinny 29 sierpnia zwieńczy koncert, na którym wystąpią m.in. Tomek Lipiński, Krzysztof Cugowski, Lombard, Dawid Kwiatkowski, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz i Jan Pietrzak. - Będzie to wybuchowa mieszanina ludzi, którzy zaśpiewają pod hasłem "My Naród", nawiązującym do słynnego wystąpienia Lecha Wałęsy w Kongresie USA. Mimo ogromnych trudności jesteśmy narodem wolnym i tą wolnością możemy się cieszyć - opowiada rzecznik.

Lewandowski tłumaczył też, co się kryje pod hasłem "Święto Sali BHP" i zapraszał na koncert gościa wieczoru - Chrisa de Burgha

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Justyna Dżbik-Kluge

Gość: Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 14.08.2015

Godzina emisji: 15.39

sm/tj

 

Czytaj także

Bardowie, których śpiewali strajkujący stoczniowcy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 08:37
Choć fizycznie nie było ich w stoczni, ich piosenki towarzyszyły uczestnikom strajku. Przykładem utwór "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka, który powstał kilka lat przed wydarzeniami Sierpnia ’80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa przeskoczył przez płot i się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:55
- Spóźniłem się na strajk, a nie miałem wtedy przepustki. Był więc problem, jak dostać się do środka. Zaraz po moim skoku odebrali mnie stoczniowcy i doprowadzili do tej słynnej koparki - wspomina Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gwiazda: strajk był okresem najcięższej pracy w życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 20:12
- Jeśli dwie osoby są zaangażowane w tego typu działalność, to następuje kompletna ruina spraw domowych. Z drugiej strony daje to niesamowitą siłę - dodaje Joanna Duda-Gwiazda.
rozwiń zwiń