Strajk polskich szkół na Litwie. Msza zamiast lekcji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:35
Polskie szkoły na Litwie przystąpiły do strajku. Zamiast do szkoły, dzieci rodzice i nauczyciele poszli na mszę świętą w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.
Audio
  • Waldemar Tomaszewski o sytuacji Polaków na Litwie i proteście polskich szkół (Popołudnie z Jedynką)
Polscy uczniowie na Litwie 1 września zamiast do szkół, poszli na mszę przed Kaplicą Ostrobramską w Wilnie
Polscy uczniowie na Litwie 1 września zamiast do szkół, poszli na mszę przed Kaplicą Ostrobramską w WilnieFoto: PAP/Marcin Obara

Strajkujący żądają odwołania ustawy o oświacie z 2011 r., która narzuca im m.in. zdawanie egzaminu z języka litewskiego na równi ze szkołami litewskimi i w ocenie litewskich Polaków dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju.

- To była akcja oddolna, jednodniowa. Uczestniczyło w niej 2 tys. osób, w większości szkół ławki były puste - relacjonował w "Popołudniu z Jedynką" Waldemar Tomaszewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Przyznał, że forma protestu była drastyczna, ale władza była głucha na postulaty zgłaszane w demokratycznej formie.

Tomaszewski przypomniał, że w ciągu 5 lat zamknięto 20 polskich szkół, a kolejne są zagrożone. Stwierdził, że polskie środowisko jest zastraszane, a nagonka jest prowadzona w sowieckim stylu.

Gość zwrócił uwagę, że mieszkający na Litwie Polacy są u siebie i nigdy nie opuścili ojczyzny. - Powojenne decyzje sprawiły, że ojczyzna od nas wyjechała - powiedział. 

Z jakimi problemami musi zmagać się polska mniejszość na Litwie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość: Waldemar Tomaszewski (przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 15.25

fc/ag

Czytaj także

Strajk polskich szkół na Litwie. Szefowa MEN pisze list w ich obronie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 14:10
Około tysiąca osób wzięło udział w strajku powszechnym polskich szkół na Litwie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zamiast do szkoły udali się na mszę św. do Ostrej Bramy. Domagają się zmiany ustawy oświatowej. Nie wszystkie polskie placówki uczestniczyły w proteście.
rozwiń zwiń