X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strajk polskich szkół na Litwie. Msza zamiast lekcji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:35
Polskie szkoły na Litwie przystąpiły do strajku. Zamiast do szkoły, dzieci rodzice i nauczyciele poszli na mszę świętą w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.
Audio
  • Waldemar Tomaszewski o sytuacji Polaków na Litwie i proteście polskich szkół (Popołudnie z Jedynką)
Polscy uczniowie na Litwie 1 września zamiast do szkół, poszli na mszę przed Kaplicą Ostrobramską w Wilnie
Polscy uczniowie na Litwie 1 września zamiast do szkół, poszli na mszę przed Kaplicą Ostrobramską w WilnieFoto: PAP/Marcin Obara

Strajkujący żądają odwołania ustawy o oświacie z 2011 r., która narzuca im m.in. zdawanie egzaminu z języka litewskiego na równi ze szkołami litewskimi i w ocenie litewskich Polaków dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju.

- To była akcja oddolna, jednodniowa. Uczestniczyło w niej 2 tys. osób, w większości szkół ławki były puste - relacjonował w "Popołudniu z Jedynką" Waldemar Tomaszewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Przyznał, że forma protestu była drastyczna, ale władza była głucha na postulaty zgłaszane w demokratycznej formie.

Tomaszewski przypomniał, że w ciągu 5 lat zamknięto 20 polskich szkół, a kolejne są zagrożone. Stwierdził, że polskie środowisko jest zastraszane, a nagonka jest prowadzona w sowieckim stylu.

Gość zwrócił uwagę, że mieszkający na Litwie Polacy są u siebie i nigdy nie opuścili ojczyzny. - Powojenne decyzje sprawiły, że ojczyzna od nas wyjechała - powiedział. 

Z jakimi problemami musi zmagać się polska mniejszość na Litwie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość: Waldemar Tomaszewski (przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 15.25

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajk polskich szkół na Litwie. Szefowa MEN pisze list w ich obronie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 14:10
Około tysiąca osób wzięło udział w strajku powszechnym polskich szkół na Litwie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zamiast do szkoły udali się na mszę św. do Ostrej Bramy. Domagają się zmiany ustawy oświatowej. Nie wszystkie polskie placówki uczestniczyły w proteście.
rozwiń zwiń