"Referendum to klęska społeczeństwa obywatelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 16:15
Frekwencja w referendum wyniosła 7,8 procent - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Ze względu na nieprzekroczenie wymaganego 50-procentowego progu frekwencyjnego referendum jest niewiążące. Czy wobec tak niskiej frekwencji można mówić o klęsce?
Audio
  • Henryk Wujec o referendum z 6 września 2015 r. (Popołudnie z radiową Jedynką)
Henryk Wujec
Henryk WujecFoto: Wojciech Kusiński/PR

- To w pewnym sensie klęska społeczeństwa obywatelskiego, ale nie demokracji. Demokracja funkcjonowała, obywatele nie poszli do głosowania. To też była ich demokratyczna decyzja - powiedział w "Popołudniu z radiową Jedynką" Henryk Wujec. Jego zdaniem decyzja o organizacji referendum była zbyt gwałtowna i zabrakło pogłębionej analizy.

Gość Jedynki ocenił, że na frekwencję w referendum mogła wpłynąć mała klarowność zadanych w nim pytań i poczucie, że jest to element kampanii wyborczej. Przyznał, że on sam nie odpowiedział na pytanie o finansowanie partii, bo było niejasne. Odpowiedzialnością za niską frekwencję obciążył też PiS, które prowadziło antyreferendalną propagandę.

Czy tak małe zaangażowanie obywateli oznacza, że trzeba na nowo przemyśleć ideę referendum? Jak i kiedy powinno być organizowane? Jakie pytania są wystarczająco ważne? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Henryk Wujec (były doradca ds. społecznych prezydenta Bronisława Komorowskiego)

Data emisji: 7.09.2015

Godzina emisji: 15.30

fc/ag

Czytaj także

Henryk Wujec o referendum: decyzja została podjęta w ferworze walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 13:20
Henryk Wujec podkreślił w radiowej Jedynce, że pytania referendalne o JOW-y i finansowanie partii politycznych wciąż są istotne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolodzy: referendum nie miało sensu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 23:04
Politolodzy są zgodni, że niedzielne referendum było niepotrzebne, a sposób jego zarządzenia przypomina komedię pomyłek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy oceniają ideę referendum

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 00:16
Zakończyło się referendum. W pierwszych komentarzach opozycja w większości zgodnie twierdzi, że rozpisanie referendum było niepotrzebne i popsuło wizerunek tego demokratycznego narzędzia.
rozwiń zwiń