Czy kobiety są dyskryminowane w zarządach spółek?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 16:22
Wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce kobiety mają przewagę nad mężczyznami. Dlaczego więc, gdy przychodzi do rekrutacji na wysokie stanowiska, zazwyczaj wygrywają mężczyźni?
Audio
  • Dlaczego w zarządach spółek jest tak mało kobiet? (Popołudnie z radiową Jedynką)
W zarządach spółek giełdowych zaledwie 12 proc. stanowią kobiety
W zarządach spółek giełdowych zaledwie 12 proc. stanowią kobietyFoto: Glow Images

Dr Lidia Adamska, doradca finansowy, autorka projektu "Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych - narzędziem zmiany społecznej” przypomina o zeszłorocznym raporcie, z którego wynika, że w zarządach spółek giełdowych jest zaledwie jest 12 proc. kobiet. - Sytuacja nie zmienia się od lat. To nie tylko polska specjalność - mówi ekspert.

Jej zdaniem podstawą, by ten problem rozwiązać, jest zaczęcie od przejrzystych mechanizmów rekrutacji do najwyższych stanowisk. Jak zaznacza, jeśli stanowiska nie dostaje wykształcona kobieta o wymaganych kompetencjach, być może otrzymuje je mężczyzna o znacznie gorszych kwalifikacjach.

Dr Adamska wyjaśnia, że niepotrzebnie zadaje się pytania, jakie korzyści przynoszą kobiety w zarządzie, bo nikt nie pyta, co takiego wnoszą mężczyźni. Jej zdaniem najważniejsze jest, by kandydat na stanowisko był kompetentny.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: dr Lidia Adamska (ekspert ds. gospodarczych)

Data emisji: 9.09.2015

Godzina emisji: 15.32

bk/ag

Czytaj także

Kobiety sukcesu, kobiety biznesu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 15:22
Zapoznanie kobiet z najnowszymi trendami z zakresu rozwoju osobistego, zdrowia, zarządzania stresem i work-life balance oraz inspiracji do działania. Oto główne założenia organizatorów Kobiecego Festiwalu Inspiracji - Rozwój, Harmonia, Zdrowie, Szczęście, który już niebawem zagości w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Równość w biznesie. Czy istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 13:00
Na kierowniczych stanowiskach w korporacjach coraz więcej jest kobiet. O zawodowym równouprawnieniu porozmawiamy w "Się mówi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKB UE może wzrosnąć o 9 mld euro dzięki kobietom

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 10:50
Z badań Europejskiej Agendy Cyfrowej wynika, że gdyby kobiety były reprezentowane w branży technologicznej podobnie jak mężczyźni, PKB Unii Europejskiej zwiększyłby się rocznie o około 9 mld euro.
rozwiń zwiń