Gorączka złota w Wałbrzychu. Konserwator zabytków sceptyczna

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 16:30
Po informacji o odnalezieniu "złotego pociągu" pojawiają się kolejne zgłoszenia o podziemnych tajemniczych strukturach. Na razie jednak nie potwierdzono jeszcze istnienia pociągu, a Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków podchodzi z rezerwą do sensacyjnych odkryć.
Audio
  • Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków o poszukiwaniach 'złotego pociągu" (Popołudnie z Jedynką)
  • Lawina odkryć w regionie wałbrzyskim. Po pancernym pociągu, który ma stać pod torami w dzielnicy Szczawienko, teraz doszedł Walim. Do starostwa wpłynęło zgłoszenie mówiące m. in. o nieodkrytych częściach wielkiego projektu budowlanego "Riese" w Górach Sowich. Jakby tego było mało do zgłoszenia szykuje się także gmina Mieroszów.
Porządkowanie terenu nad potencjalnym tunelem na 65 kilometrze trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych. To właśnie w tym miejscu wojsko ma przeprowadzić rozpoznanie georadarowe terenu, jako rzekomego miejsca ukrycia złotego pociągu
Porządkowanie terenu nad potencjalnym tunelem na 65 kilometrze trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych. To właśnie w tym miejscu wojsko ma przeprowadzić rozpoznanie georadarowe terenu, jako rzekomego miejsca ukrycia "złotego pociągu"Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Barbara Nowak-Obelinda wyjaśniła w "Popołudniu w Jedynką", że informacje o podziemnych miastach i tunelach w okolicach Wałbrzycha były od wielu lat. Ich poszukiwania nigdy jednak nie przyniosły efektów. Przyznała, że teraz - zapewne ze względu na większą dostępność georadarów - zaczęto bombardować takimi informacjami.

Zobacz serwis specjalny o złotym pociągu
wałbrzych pociąg PAP 1200_660.jpg
Złoty pociąg w Wałbrzychu

Zwróciła uwagę, że teren, gdzie mają znajdować się odkrycia do kogoś należy i jest tam jakaś infrastruktura. - "Inwazja" w te miejsca wymaga wielkiego namysłu - podkreśliła. Jej zdaniem zacząć trzeba od sprawdzenia map, źródeł historycznych i wojskowego archiwum. 

Przypomniała, że w okolicach Wałbrzycha wydobycie węgla prowadzone było od średniowiecza i są różne wyrobiska, a do końca lat 60. w zamku Książ stacjonowało wojsko, które prowadziło rozpoznanie. 

Konserwator odniosła się też do kolejnego odkrycia - podziemnych tuneli i hali - i podważyła prawo ewentualnych odkrywców do znaleźnego. Co będzie dalej z wałbrzyskimi skarbami? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Kamila Terpiał

Gość: Barbara Nowak-Obelinda (Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Nagranie materiału poprzedzającego: Michał Wyszowski

Data emisji: 15.09.2015

Godzina emisji: 15.30

fc/ag

Czytaj także

Szaleństwo wokół "złotego pociągu". Zgłoszono kolejne odkrycie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 07:52
Do starostwa powiatowego w Wałbrzychu wpłynęły trzy zawiadomienia dotyczące odkrycia tunelu kolejowego wraz z wielopoziomowym kompleksem podziemnych korytarzy pochodzących z czasów II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiarygodność złotego pociągu pod znakiem zapytania?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 05:30
- Sprawa złotego pociągu wciąż się toczy, co jest wykorzystywane do promocji miasta, jak również komercyjnie przez firmy handlowe - mówi Piotr Maszkowski, historyk.
rozwiń zwiń