Wiemy, jak ZUS typuje do kontroli L4

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 19:12
Ktoś, kto dostał od lekarza zwolnienie, nie może wykonywać innej pracy. ZUS sprawdza więc, czy chorzy przestrzegają warunków zwolnienia.
Audio
  • Agnieszka Ślązak wyjaśnia według jakich kryteriów ZUS typuje zwolnienia do kontroli (Popołudnie z radiową Jedynką)
Agnieszka Ślązak
Agnieszka Ślązak Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zwolnienie od pracy oznacza, że nie można wykonywać innej pracy, nawet w domu. L4 to nie jest urlop ani wolny czas, w którym przyprowadzimy remont. ZUS sprawdza więc, czy warunki zwolnienia nie są nadużywane. Średnio ok. 5-10 proc. zwolnień jest wykorzystywanych niewłaściwie.

Czytaj także:
zus 1200.jpg
L4 to nie urlop

Agnieszka Ślązak z ZUS wyjaśnia, w jaki sposób są typowane zwolnienia do kontroli. Ktoś, kto raz na trzy lata zachoruje na anginę i dostanie tydzień zwolnienia, raczej nie musi obawiać się wizyty inspektorów. Ale niektórzy powinni się mieć na baczności.

Gość radiowej Jedynki tłumaczy też, czy można w czasie zwolnienia wyjść z domu na zakupy lub w innym celu, a także jak odbywają się kontrole. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Agnieszka Ślązak (wicedyrektor Departamentu Zasiłków ZUS)

Data emisji: 7.10.2015

Godzina emisji: 17.15

ag/mg

Czytaj także

10 proc. PIT, bez składek na ZUS i NFZ: Szczurek wylicza, ile na zmianach zarobią podatnicy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 15:07
Minister finansów Mateusz Szczurek poinformował w poniedziałek w Białymstoku, że koszt netto, czyli - jak to ujął - "korzyść dla podatników" z zapowiedzianej przez rząd zmiany systemu podatkowego w Polsce, to 10,2 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiek emerytalny. Słuchacze podpowiadają politykom

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 14:23
60 czy 67? A może jedynie 55? W jakim wieku najlepiej byłoby przechodzić na emeryturę i skąd powinny pochodzić na nią środki? W dyskusji słuchaczy Jedynki i eksperta padły ciekawe propozycje.
rozwiń zwiń