GUS: coraz więcej Polaków wyjeżdża z Polski za pracą

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 16:30
- Polaków przebywających czasowo za granicą jest więcej niż szacowaliśmy to w 2013 roku – przyznała w Jedynce Dorota Szałtys z Departamentu Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS.
Audio
  • Dorota Szałtys z GUS o emigracji zarobkowej Polaków (Popołudnie z Jedynką)
Dorota Szałtys
Dorota SzałtysFoto: W.Kusiński/PR

Główny Urząd Statystyczny przygotował raport o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2014. Okazuje się, że liczba wyjazdów wzrasta.

Liczba osób pozostających czasowo za granicą wynosi 2 mln 320 tys. i od 2013 roku wzrosła o 124 tys. – powiedziała Dorota Szałtys. Podkreśliła, że z kraju wyjeżdżają głównie osoby młode w wieku 25-39 lat. Dodała, że wpływ na mobilność mają otwarte granice.

Gość "Popołudnia z Jedynką" zwróciła uwagę, że na południe Europy częściej wyjeżdżają kobiety, zaś do Skandynawii częściej mężczyźni. Jak dodała, może to mieć związek z ofertami pracy. Podkreśliła, że spadła wyraźnie migracja do krajów, które zaraz po wejściu Polski UE były głównym kierunkiem wyjazdów.

Z którego rejonu Polski wyjeżdża najwięcej ludzi? Czy emigranci ściągają do siebie rodzinny, czy dorobiwszy się wracają? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Dorota Szałtys (zastępca dyrektora Departamentu Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS)

Data emisji: 8.10.2015

Godzina emisji: 15.30

fc/tj

Czytaj także

Pracy chętniej szukamy za granicą niż w innym województwie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 11:54
W poszukiwaniu pracy polscy bezrobotni wolą wyjechać do Wielkiej Brytanii czy Norwegii niż do innego województwa. W ciągu najbliższego roku co piąty Polak rozważa poszukiwanie pracy za granicą - wynika z badania Work Service.
rozwiń zwiń