Miejsce kobiety w muzułmańskiej Algierii. Fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 16:02
- Kobiety nie mają tak słabej pozycji, jak sądzi się na Zachodzie. Mają równy dostęp do edukacji i rynku pracy – wyjaśnia prof. Bakhta Abdelhay, która w Polsce bierze udział w seminarium poświęconemu Gender Studies.
Audio
  • Czy kobieta w Algierii ma równie prawa z mężczyzną? (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/randyvan

Prof. Bakhta Abdelhay – wykładowczyni na uniwersytecie w Mostaganem w Algierii – mówi, że w jej kraju kobiety są wynagradzane tak samo jak mężczyźni. - W Algierii nie ma nierówności pensji na tym samym stanowisku, uzależnionej od płci, a mam świadomość że przynajmniej w kilku krajach Europy takie nierówności są problemem – mówi gość Jedynki.

Profesor dodaje, że także w polityce rola kobiet nie jest ograniczana. Dziś w Algierii siedem kobiet piastuje stanowiska ministrów, a ponad 30 proc. składu parlamentu to kobiety. - Przepisy działają tak, by zachęcać kobiety do brania części władzy – mówi Abdelhay.

Profesor przyznaje, że w jej kraju religia jest bardzo istotna i w domu, i w pracy, zwłaszcza, że wszyscy Algierczycy deklarują, że są muzułmanami. Jak przekłada się to na praktyczną stronę życia społecznego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Agnieszka Gulczyńska

Gość: prof. Bakhta Abdelhay (uniwersytet w Mostaganem) 

Data emisji: 12.10.2015 

Godzina emisji: 15.44

iz/tj

Czytaj także

Joanna Fabisiak: kobieta nie może się wpisać w męski scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 13:45
Jeśli kobieta nie chce zostać wciągnięta w męską formułę polityki, musi obrać swoją drogę – mówiła w radiowej Jedynce Joanna Fabisiak, posłanka PO.
rozwiń zwiń