Minister sprawiedliwości prokuratorem? "To decyzja polityczna"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 16:23
Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości powiedział w radiowej Jedynce, że w żadnych kraju nie ma połączonego stanowiska szefa resortu sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nad takim projektem pracuje PiS.
Audio
  • Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości o planie PiS ponownego połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości (Popołudnie z Jedynką)
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski Foto: PAP/Paweł Supernak

Zdaniem Zbigniewa Ćwiąkalskiego, istnieje w przypadku tych funkcji konflikt interesów. Jak dodał, w czasie rządów PO udało się szczęśliwie rozdzielić te urzędy.

Jak stwierdził, pomysł PiS na ponowne połączenie dwóch funkcji to decyzja czysto polityczna. - Nie ma merytorycznego uzasadnienia - powiedział. Jak dodał od 10 lat przestępczość spada i nie ma argumentów, żeby minister miał "ręcznie sterować" prokuraturą.

Były minister sprawiedliwości mówił także o opóźnieniu w powołaniu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i jego powodach.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: Zbigniew Ćwiąkalski (były minister sprawiedliwości)

Data emisji: 12.11.2015

Godzina emisji:
15.33

bk/asz

Czytaj także

PiS chce znów połączyć funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Powstaje projekt

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 15:07
Trwają prace nad projektem ustawy łączącej ministerstwo sprawiedliwości z prokuraturą; nie wiadomo jeszcze, kto będzie zastępcą Zbigniewa Ziobry w ministerstwie sprawiedliwości; szanse mają Dariusz Barski i Andrzej Dera - mówią PAP źródła w PiS.
rozwiń zwiń