X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Zoll: prezydent narusza konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 16:42
- Andrzej Duda narusza konstytucję nie przyjmując od 6 listopada ślubowania od trzech sędziów wybranych przez Sejm – uważa prof. Andrzej Zoll, sędzia, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i rzecznik Praw Obywatelskich.
Audio
  • Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent narusza konstytucję? (Jedynka?Popołudnie z Jedynką)
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: Joanna Karnat/Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK wbrew opinii PiS. Trzem sędziom wygasła kadencja, ale prezydent nie zaprzysiągł wybranych następców. Trybunał Konstytucyjny pozostaje więc w niepełnym składzie.

PiS przygotowało ustawę, którą m.in. zamierza unieważnić wybór nowych sędziów oraz wygasić kadencję obecnego prezesa TK.

Profesor Andrzej Zoll uważa, że "nie da się nową ustawą unieważnić wyboru sędziów”. - Wybór został dokonany, obowiązuje domniemanie konstytucyjności ustawy, a więc dopóki Trybunał Konstytucyjny nie uzna ustawy nowelizującej za niezgodną z konstytucją, to ona jest obowiązującym prawem – tłumaczy.

Według profesora, to co robi PiS, "to jest manipulowanie prawem prowadzące do niczym niekontrolowanych rządów jednej partii”. - To się nazywa totalitaryzm. Zdajmy sobie z tego sprawę. Zabawa się skończyła – stwierdził Zoll.

Profesor zwrócił się do prezydenta, żeby "jako prawnik zdawał sobie sprawę, że to jest gra, która dla Polski jest bardzo niebezpieczna”. - Panie prezydencie, trzeba przyjąć ślubowanie przynajmniej od trzech sędziów – zaapelował Zoll.  profesor.

Gość Jedynki przyznał jednak, że ma wątpliwości, co do trybu mianowania dwóch sędziów. Jakie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: prof. Andrzej Zoll (sędzia, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i rzecznik Praw Obywatelskich)

Data emisji: 16.11.2015

Godzina emisji:
15.32

iz/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
SPRZECIW212015-11-16 20:57 Zgłoś
Otóż ustawa o TK przegłosowana przez PO-PSL-Lewicę nie przewiduje żadnego terminu odbioru ślubowania (ani niezwłocznie, ani w inny sposób określone), a zatem prezydent może nie przyjmować ślubowania tak długo jak będzie chciał. Jak się robi bubel prawny, to ma się odpowiedni skutek. Dopiero projekt przygotowany przez PIS przewiduje taki termin 30 dniowy. A zatem projekt PIS naprawia głupoty poprzedniej ustawy.

Czytaj także

PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 12:37
Obowiązująca ustawa o Trybunale Konstytucyjnym weszła w życie pod koniec sierpnia. Umożliwiła wybór nowych sędziów TK jeszcze przez parlament poprzedniej kadencji, mimo że sędziowie kończyli pracę w listopadzie i grudniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o zmiany w TK. "Brak mechanizmów samooczyszczających"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 17:09
Rano Prawo i Sprawiedliwość złożyło do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Kilka godzin później PiS projekt wycofał.
rozwiń zwiń