Dwa miliony Polaków pracuje bez umowy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 16:20
- Wiele osób ma pół etatu legalnie, a drugie pół "pod stołem", często u tego samego pracodawcy - powiedział w "Popołudniu z Jedynką" Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Audio
  • Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju o szarej strefie zatrudnienia (Popołudnie z Jedynką)
Aleksander Łaszek
Aleksander ŁaszekFoto: W. Kusiński / PR

Około dwóch milionów osób w Polsce pracuje "na szaro" - wynika z raportu przygotowanego przez fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju i think tanki z państw bałtyckich. 

- Szara strefa to aktywności legalne np. udzielanie korepetycji czy prace budowlane, ale nie rejestrowane - wyjaśnił Aleksander Łaszek. W badaniu FOR do takiej pracy przyznało się 9 procent pytanych. Jedna trzecia zna kogoś, kto wykonuje pracę bez formalnego zatrudnienia. - To relatywnie dużo - dodał gość Jedynki.

Kto najczęściej i dlaczego podejmuje się takiej pracy? Dlaczego ludzie sami proszą, aby zatrudnić ich bez oficjalnej umowy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W niej również propozycje FOR ograniczenia szarej strefy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji:
15.29

fc/asz

Czytaj także

GUS: coraz więcej Polaków wyjeżdża z Polski za pracą

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 16:30
- Polaków przebywających czasowo za granicą jest więcej niż szacowaliśmy to w 2013 roku – przyznała w Jedynce Dorota Szałtys z Departamentu Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS.
rozwiń zwiń