Klimatolog: takiego wzrostu temperatury nigdy nie było

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 16:50
Nie znamy takiego tempa wzrostu temperatury w ostatnich kilku tysiącach lat - powiedział w "Popołudniu z Jedynką" klimatolog prof. Mirosław Miętus, opisując towarzyszące nam zmiany klimatu. Dodał, że zagrożenie dla ponad 7 mld ludzi żyjących na Ziemi stanowi zwiększająca się częstość zdarzeń ekstremalnych.
Audio
  • Klimatolog prof. Mirosław Miętus o zmianach klimatu (Popołudnie z Jedynką)
Problemy związane z obiegiem wody w atmosferze to jeden z efektów ocieplenia klimatu
Problemy związane z obiegiem wody w atmosferze to jeden z efektów ocieplenia klimatuFoto: flickr/Asian Development Bank

W Paryżu trwa największa w historii konferencja klimatyczna. Przywódcy ponad 100 państw mają ogłosić nowe porozumienie dotyczące min. redukcji emisji CO2 do atmosfery. Jak bardzo niebezpieczne jest dla nas ocieplenie klimatu, z którym mamy obecnie do czynienia?

Naturalne zmiany klimatu, okresy ociepleń i ochłodzeń, są rozłożone na setki, czy tysiące lat. Współczesne ocieplenie to ostatnie 200 lat, a okres od połowy XX w. to jest wręcz wyskok temperatury - wyjaśnił prof. Mirosław Miętus. 

Ekspert wskazał, że cieplejszy klimat to szereg dodatkowych problemów, zwłaszcza z obiegiem wody w atmosferze. Wyższa temperatura to więcej wilgoci w atmosferze i obfitsze opady, ale nie charakteryzują się one równomiernych rozłożeniem i będą obszary, gdzie będzie ich dużo, dużo więcej. Istotna jest również zmiana rytmu opadowego, którą już teraz obserwuje się w Polsce. 

Z jakimi konkretnie zmianami musimy się liczyć? Jak będziemy musieli się zaadaptować? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W niej również wyjaśnienie związku między ociepleniem i migracją ludzi. 

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Kamila Terpiał

Gość: prof. Mirosław Miętus (kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Instytutu geografii Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 30.11.2015

Godzina emisji:
15.31

fc/tj

Zobacz więcej na temat: Kamila Terpiał pogoda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Polski na szczycie klimatycznym w Paryżu. Co zaproponuje?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 19:30
Premier Beata Szydło, która uczestniczy w szczycie klimatycznym w Paryżu, zapewnia o woli porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie podkreśla, że wszystkie kraje muszą przystąpić do nowej umowy, a jej ciężaru nie może ponosić tylko Unia Europejska.
rozwiń zwiń