Były szef BBN: wojsko nie wykorzystuje przyznanych funduszy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 16:50
Nowelizacja budżetu na kończący się rok każe rządowi szukać 6,5 mld oszczędności. Plan zakłada ograniczenie wydatków obronnych o ponad 200 mln zł. Ministerstwo finansów przekonuje, że nowela nie łamie zasady, według której na obronność należy przeznaczać 1,95 proc. PKB.
Audio
  • Stanisław Koziej o wydatkach MON, strukturze dowodzenia w polskiej armii i posiadaniu broni atomowej (Popołudnie z Jedynką)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

Jak tłumaczy resort finansów, te pieniądze i tak nie byłyby wydane, bo niższe wydatki związane są z poczynionymi już oszczędnościami. - Finansiści w każdej epoce potrafią wszystko uzasadnić i wykazać – skomentował Stanisław Koziej.

Przyznał jednak, że z wykorzystywaniem budżetu ministerstwa obrony od lat były problemy. Tylko raz, w ubiegłym roku, ministrowi Tomaszowi Siemoniakowi, udało się go prawie w 100 proc. wykorzystać. – Te pieniądze nie przepadają z punktu widzenia państwa – podkreślił Koziej.

Jakie wydatki zostały zablokowane, dlaczego armia nie wydaje przyznanych jej pieniędzy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W niej także o reorganizacji i ujednoliceniu systemu dowodzenia oraz udziale Polski w programie Nuclear Sharing.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi:
Marek Mądrzejewski

Gość: prof. dr hab. Stanisław Koziej (generał brygady w stanie spoczynku, były wiceminister obrony i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)

Data emisji: 11.12.2015

Godzina emisji:
15.32

fc/tj

Czytaj także

Priorytety szefa MON: zwiększenie liczebności armii i zmiany w systemie dowodzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 08:51
- Wszyscy zgadzają się co do jednego, że – oczywiście w czasie pokoju - powinna być to armia większa niż obecnie, gdy liczy niecałe 100 tysięcy żołnierzy – ocenił nowy szef MON Antoni Macierewicz. - Ale nie chciałbym żonglować liczbami - zastrzegł.
rozwiń zwiń